Családtörténetének ismerete és a genetikai vizsgálat elvégzése segíthet a vastag- és végbélrák korábbi felismerésében, mivel ez is örökölhető.
Csakúgy, mint a szeplőket, a göndör hajat vagy a zöld szemeket, a vastag- és végbélrákot is örökölheti a szüleitől. Fontos tudni, hogy előfordult-e a családjában, mert az öröklött vastagbélrák:
- fiatal korban fordul elő
- gyorsabban növekszik
- nagyobb valószínűséggel alakul ki a vastagbél több területén
- más rákos megbetegedésekhez kapcsolódhat (például a gyomorban, a húgyhólyagban, a bőrben, az agyban, a méhben vagy a májban is nagy a kockázata az áttétek kialakulásának).
A vastagbélrák általában családi halmozódású?
A vastag- és végbélráknak csak körülbelül 5 százaléka öröklődik. Ugyan ritka, de ha valakinek a családjában van ilyen – különösen egy szülője vagy testvére érintett –, akkor Önnek is nagyobb az esélye, hogy kialakuljon ez a daganatos megbetegedés.
Az első jel arra, hogy a vastag- és végbélrák öröklődik az, ha fiatalabb, 50 év alatti korban fordul elő. Ilyen esetben a beteget genetikai vizsgálatra utalják. A következő jel a vastag- és végbélrák előfordulása a családjában. Ha szülője, testvére vagy gyermeke beteg, az élete során fennálló kockázata 5 százalékról 15 százalékra emelkedik. Ha rákos rokona 50 évesnél fiatalabb vagy egynél több elsőfokú rokona szenved vastag- vagy végbélrákban, a kockázata még magasabb.
Miért fontos a genetikai vizsgálat?
A genetikai panelteszttel az összes ismert gént megvizsgálják, amelyek örökletes vastag- és végbélrákot okozhatnak. Ha mutációt észlelnek, minden veszélyeztetett rokonánál el kell végezni a genetikai vizsgálatot.
A tesztelés célja a rákkal összefüggő mutációt hordozó személyek azonosítása. Ezek azok az emberek, akiknek célzott lépéseket kell tenniük a rák megelőzése érdekében, beleértve a gyakori rákszűréseket. Egyesek számára a genetikai tesztelés és a megelőző ellátás jelenti a túlélést és a jó életminőséget.
Hogyan csökkenthető a vastagbélrák kialakulásának a kockázata?
A genetikai teszt elvégzése a legegyszerűbb módja annak, hogy megtudja, milyen esélye van a betegség öröklődésének, de el kell végezni egy vastagbélszűrést is. Bár a jelenlegi irányelvek azt javasolják, hogy 45 évesen és idősebb korban végezzenek vastag- és végbélrák szűrést, beszélje meg kezelőorvosával, hogy érdemes-e korábban szűrni, különösen, ha családi anamnézisében szerepel ez a betegség vagy pozitív genetikai tesztje van.
A szűréseken és teszteken kívül azonban más dolgokat is megtehet a vastag- és végbélrák kockázatának csökkentése érdekében, beleértve a vörös húsok és a magas zsírtartalmú vagy feldolgozott húsok fogyasztásának korlátozását, a heti öt napos 30 percnyi közepes intenzitású testmozgást és a dohányzás abbahagyását.