A torokrák akkor fordul elő, amikor a garat vagy a gége sejtjeiben genetikai mutációk alakulnak ki a sejtek kontrollálhatatlan növekedését okozva.
Még nem ismert pontosan, hogy mi okozza a torokrákot okozó mutációt, de az orvosok már azonosítottak olyan tényezőket, amelyek növelhetik a kockázatot. Ezek a következők:
- dohányzás
- rendszeres és túlzott mértékű alkoholfogyasztás
- vírusok, például humán papillomavírus (HPV), Epstein-Barr vírus
- egészségtelen étkezés
- reflux betegség (GERD)
- mérgező anyagoknak való kitettség.
Tünetek
A torokrák jellemző tünetei az alábbiak lehetnek:
- gyakori köhögés
- rekedtség
- nyelési nehézség
- torok- és/vagy fülfájdalom
- indokolatlan fogyás.
A tünetek tartós fennállása esetén mindenképpen forduljon orvoshoz.
Diagnózis
A torokrák pontos diagnosztizálása érdekében szükség van fül-orr-gégész szakorvosi, endoszkópos, szövettani (daganatos sejtek és HPV kimutatása) és képalkotó (CT, MRI, PET) vizsgálatokra.
A torokrák diagnosztizálása után a következő lépés a rák kiterjedésének (stádiumának) meghatározása, melynek ismerete segít meghatározni a kezelési lehetőségeket. Általában az I. stádiumú torokrák kisebb, nem előrehaladott daganatot jelez, amely a torok egyik területére korlátozódik.
Kezelés
A kezelési lehetőségei számos tényezőn alapulnak, például az általános egészségi állapotán, a torokrák helyén és stádiumán, az érintett sejtek típusán, valamint azon, hogy a sejtek mutatják-e a HPV-fertőzés jeleit. A leggyakoribb kezelési módok az alábbiak:
Sugárterápia
Kisméretű, nyirokcsomókba még nem átterjedt daganat esetén a sugárterápia lehet az egyetlen szükséges kezelés. A nagyobb daganatok esetében a sugárterápia kombinálható kemoterápiával vagy műtéttel. Előrehaladott torokrák esetén sugárterápiát lehet alkalmazni a tünetek csökkentésére.
Műtét
A lehetséges műtéti eljárások a torokrák helyétől és stádiumától függenek. A műtét lehetséges szövődménye például a beszéd- vagy nyelési nehézség, ami miatt rehabilitációra lehet szükség.
Kemoterápia
A kemoterápiát gyakran használják a sugárterápiával együtt a torokrák kezelésében. Bizonyos kemoterápiás gyógyszerek érzékenyebbé teszik a rákos sejteket a sugárterápiára, de a kemoterápia és a sugárterápia kombinálása növeli mindkét kezelés kellemetlen mellékhatásait.
Célzott gyógyszeres terápia
A célzott gyógyszerek úgy hatnak, hogy kihasználják a rákos sejtek specifikus hibáit, ezáltal meggátolva a sejtek növekedését. Önmagukban vagy kemoterápiával, sugárterápiával kombinálva alkalmazhatók.
Immunterápia
Az immunterápiás kezeléseket általában a „hagyományos” kezelésekre reagáló torokrákok esetén alkalmazzák.
Rehabilitáció a kezelés után
A torokrák kezelése gyakran komplikációkat okoz, amelyekhez különböző szakemberekkel (például dietetikus, logopédus) való együttműködésre lehet szükség, hogy visszanyerje a nyelés (szilárd ételek fogyasztása) és a beszéd képességét.
Palliatív ellátás
A palliatív ellátás olyan speciális orvosi ellátás, amely a fájdalom és egy súlyos betegség egyéb tüneteinek enyhítésére összpontosít, de az „agresszív” kezelések (például műtét, kemoterápia vagy sugárterápia) során is alkalmazható a jobb életminőség érdekében.
Megelőzés
Nincs bizonyított módszer a torokrák előfordulásának megakadályozására, de a kockázat csökkentése érdekében az alábbiak tehetők:
- dohányzásról való leszokás
- mértékletes alkoholfogyasztás
- egészséges, gyümölcsökkel és zöldségekkel teli étrend
- HPV-fertőzés elleni védelem (például óvszer használata a szexuális aktus során, védőoltás).