A foglalkozással összefüggő halláskárosodás gyakori munkahelyi veszély. A halláskárosodás mértéke a zajszinttől és az expozíció időtartamától függ.
A zaj kétféleképpen károsíthatja a hallást:
- Egyszeri expozíció intenzív hanggal. Ez a fajta halláskárosodás akkor fordul elő, ha rendkívül erős zajnak van kitéve, akár rövid időre is, például lőfegyverrel lövése (csupán egy lövés is maradandó halláskárosodást okozhat).
- Ismétlődő hangos hangoknak való kitettség. Ha idővel ismétlődő hangos hanghatást tapasztal, az halláskárosodáshoz vezethet, ami jelentősen befolyásolja az életminőséget.
Egy kis hallásmatematika
- Zajos: A 85 decibel (dB) vagy azt meghaladó, nyolc órán keresztül mért zajnak való kitettség veszélyesnek minősül.
- Rendkívül zajos: A 100 dB mindössze 15 perc múlva halláskárosodást okoz.
Gyakori zajforrások és azok általános decibelszintje:
- Motorbicikli: 95 dB. Halláskárosodás 50 perc elteltével.
- Rockzenei koncert: 105-110 dB. Halláskárosodás kevesebb, mint 5 perc alatt.
- Petárdák: 140-150 dB. Azonnali halláskárosodás.
8 foglalkozás, amely halláskárosodást okozhat
- Gyári dolgozók: A gyári zaj az első számú oka a foglalkozási hallásvesztésnek. A gyártásban dolgozók közel fele van kitéve a veszélyes zajszintnek.
- Szórakoztatóhelyek alkalmazottai: A zárt tetővel vagy kupolával rendelkező stadionok vagy arénák különösen veszélyesek, mivel a hang nem tud „kijutni”.
- Zenészek: Ha zenekarban játszik, napi 6-8 órát gyakorol, heti 2-3 órát lép fel, és a gyakorlószoba visszhangzik, nagy veszélyben van. De nem kell ütőhangszeresnek vagy elektromos gitárosnak lennie ahhoz, hogy érezze a negatív hatásokat: a hegedűsök mindössze négy nap alatt érik el a maximális heti „hangadagot”.
- Gazdálkodók: A kutatások azt mutatják, hogy a gazdálkodók majdnem 75 százaléka tapasztal halláskárosodást idősebb korában. Jelentős kockázatnak vannak kitéve, ha nyitott ablakú vagy fülkés traktorokat használnak.
- Fogorvosok: Az intenzív hangú fúró használata miatt a fogorvosok nagyfrekvenciás halláskárosodást szenvednek, ami befolyásolja a mássalhangzók (például s, t és v) hallásának képességét.
- Építőmunkások: Függetlenül attól, hogy mi a munkaköre, a munkahelyi hangok (például csempevágó, légkalapács) elég erősek lehetnek ahhoz, hogy kárt tegyenek a hallásában.
- Edzők és játékvezetők: A sportesemények nem szórakoztató játékok, különösen, ha a sok sípszótól cseng a füle.
- Óvónők és általános iskolai tanárok: Ezen foglalkozásokban dolgozók folyamatos hangos és magas hangok áramlásának vannak kitéve, különösen szünetben vagy ebédidőben.
Hogyan lehet megelőzni a munkahelyi halláskárosodást?
Soha nem késő megvédeni hallását vagy megelőzni a további halláskárosodást, melynek módszerei az alábbiak:
- Viseljen hallásvédőt: Viseljen audiológus által ajánlott füldugót. Kerülje a pamutból készültet, mert hatástalan, és beakadhat a fülébe, ami más problémákat okozhat.
- Tartson több szünetet: Csökkentse a zajterhelést, rendszeresen eltávolodva a hangforrástól.
- Forduljon audiológushoz: Az audiológusok felmérhetik a hallását, és segítenek megtalálni a kényelmesen illeszkedő és hatékony füldugókat is.