A tizenévesek esetében a koronavírus okozta világjárvány új nyomást gyakorol a már amúgy is viharos lelki életükre.
A világjárványt „kísérő” stresszorok fokozhatják a tizenévesek mentális egészségi problémáit, ezért a szülőknek és az egészségügyi szakembereknek figyelniük kell a depresszió és a szorongás figyelmeztető jeleit.
Meglepő módon a szorongó vagy introvertált tinédzserek számára a jelenlegi események valóban megnyugvást vagy megkönnyebbülést okozhatnak, de sok serdülő küzd. Az emberekkel való feltöltődésre hajlamos extrovertált embereket tönkreteszi a karantén, és sokan közülük mindent megtesznek – beleértve a kockázatvállalási magatartást vagy a társadalmi távolság elkerülését –, hogy megkerüljék a járványügyi szabályokat.
Az alábbi lépések segíthetnek minimalizálni ezeket a viselkedéseket:
- Tervezze meg a tizenévesek társadalmi részvételének biztonságos módjait. Ez jelenthet például egy biciklitúra, ahol nem mindenki kerül közel egymáshoz.
- Segítsen nekik megérteni az eseményeket. A szülők beszélhetnek a tinédzserekkel a koronavírus terjedéséről és kockázatairól – de fontos, hogy ezt az életkoruknak megfelelő módon tegyék.
- Vonja be őket a megoldásba. Ha a tinédzserek kisurrannak a házból, hogy a barátokkal találkozzanak, vagy más kockázatos magatartást tanúsítanak, kérje meg őket, hogy javasolják a saját büntetésüket. Így nagyobb valószínűséggel gondolkodnak tetteik következményein.
- A képernyő előtt töltött idő minimalizálása. Egyes családok számára az otthon maradás azt jelenti, hogy mindenki több időt tölt a tévé előtt vagy a közösségi médiával foglalkozik, ami megterhelheti a tinédzsereket. A szorongást és a depressziót is ronthatja – különösen, ha nem követik az ütemtervet, vagy nem alszanak eleget. Megoldásként ésszerű elvárásokat szabjon a képernyő előtt töltött idővel kapcsolatban, és biztosítsa, hogy eleget aludjon (legalább 9-9,5 órát naponta). Ügyeljen arra, hogy lefekvés előtt egy órával tegye el a mobiltelefonját.
Depresszió - nem minden figyelmeztető jel nyilvánvaló
Fontos, hogy a szülők és a gyermekorvosok figyeljék a tinédzserek depressziójának jeleit, beleértve az alábbiakat:
- érzelmi változások, például a reménytelenség vagy az üresség érzése
- gondolkodási vagy koncentrációs zavarok
- az étkezési szokások vagy a testsúly megváltozása
- változások az alvási szokásokban
- az elszigeteltség potenciális figyelmeztető jel lehet, de a szobájukban megbújó tinédzser nem mindig ad okot az aggodalomra.
Ha gyermeke öngyilkosságot említ, vegye komolyan ezeket a szavakat, és azonnal cselekedjen. A szakorvos segítségét kérhetik azok a tinédzserek is, akiknek a szorongása súlyos és kihat a mindennapi életükre.