Az antifoszfolipid szindróma akkor fordul elő, amikor az immunrendszer tévesen olyan antitesteket hoz létre, amelyek sokkal valószínűbbé teszik a vér alvadását.
Az antifoszfolipid szindrómát autoimmun rendellenesség, fertőzés vagy bizonyos gyógyszerek okozhatják. Fő kockázati tényezői a következők:
- Nem. Ez az állapot sokkal gyakoribb a nőknél, mint a férfiaknál.
- Immunrendszeri betegségek. Egy másik autoimmun betegség (például lupus vagy Sjogren-szindróma) növeli az antifoszfolipid szindróma kockázatát.
- Fertőzések. Ez az állapot gyakrabban fordul elő olyan embereknél, akik bizonyos fertőzésekben (például szifilisz, HIV- vagy hepatitis C-fertőzés, Lyme-kór) szenvednek.
- Gyógyszerek. Bizonyos gyógyszerek az antifoszfolipid szindrómához kapcsolódnak. Ide tartoznak a magas vérnyomás elleni hidralazin, a szívritmus-szabályozó kinidin, a rohamok elleni fenitoin és az amoxicillin antibiotikum.
- Családi halmozódás.
Ez az autoimmun betegség veszélyes vérrögöket okozhat a lábakban, a vesékben, a tüdőben és az agyban. Terhes nőknél az antifoszfolipid szindróma vetélést és a magzat halvaszületést is eredményezheti. Az antifoszfolipid szindróma nem gyógyítható, de a gyógyszerek csökkenthetik a vérrögképződés kockázatát.
A betegség leggyakoribb tünetei az alábbiak lehetnek:
- Vérrögök a lábban, melyet fájdalom, duzzanat és bőrpír kísér. Ezek a vérrögök eljuthatnak a tüdőbe is tüdőembóliát okozva.
- Ismételt vetélés vagy halvaszületett magzat. A terhesség egyéb szövődményei közé tartozik a veszélyesen magas vérnyomás (preeclampsia) és a koraszülés.
- Az agyvérzés olyan fiatalnál fordulhat elő, aki antifoszfolipid szindrómában szenved, de a szív- és érrendszeri betegségek ismert kockázati tényezői nincsenek jelen.
- Tranziens ischaemiás roham (TIA). A TIA általában csak néhány percig tart, és nem okoz maradandó károsodást.
- Kiütés. Vannak, akiknél vörös bőrkiütés jelentkezik, csipkés, hálószerű mintázattal.
A kevésbé gyakori tünet lehet a krónikus fejfájás, a migrén, a demencia, a szívbillentyűprobléma és az orr- vagy fogínyvérzés.
Amennyiben fennállnak a fenti tünetek, forduljon orvoshoz!