Az elmúlt években egyre több figyelmet kap a változókor, az orvosi megközelítésen túl a médiában, filmekben és színházi előadásokban is tabuk nélkül hallhatunk a témáról. Mára ismert, híres nők is nyíltan beszélnek a klimaxról, saját tapasztalataikról, ami segít a társadalom érzékenyítésében. Van azonban egy tünet, a hüvelyszárazság, amelyről – bár nagyon sokakat érint – még ma sem szívesen beszélnek a nők.
Változókorban minden második nőt érint
A hüvelyszárazság a változókor egyik leggyakoribb tünete: a nők felénél okoz tartós, a mindennapokat és a szexuális életet is erősen befolyásoló tüneteket. A negyvenes évek közepétől a női hormonok termelése csökken, majd végleg megszűnik. Az ösztrogén hiányában a hüvelyhám elvékonyodik, kiszárad, elveszíti a rugalmasságát, sérülékeny lesz – ez az állapot a hüvelyi atrófia, amely az égő, feszítő érzéssel, a nemi aktus közben tapasztalt fájdalommal jelentkező hüvelyszárazsággal jár. Ez az állapot a menopauza után élethosszig tartó problémát okozhat az érintettek számára.
Fiatalon átmeneti probléma
A hormonszint változása fiatalabb korban is okozhat intimszárazságot, például a szoptatás időszakában, amikor az ösztrogénnel szemben a tejtermelést fokozó prolaktin hormon dominál. A hormonszint ingadozását kiválthatja hormonális fogamzásgátló használata, endokrinbetegség, egyes antidepresszáns és antihisztamin gyógyszerek szedése; jelentkezhet erős stressz hatására, okozhatja a túlzásba vitt sport, evészavar és drasztikus, egyoldalú diéta is. A fiatalabb nőknél a hüvelyszárazság általában átmeneti jellegű (kivéve a 45. év előtt jelentkező korai menopauzában), ám ekkor is törődni kell a problémával, mivel kezelés nélkül további kellemetlen húgyúti szövődményeket kockáztatunk.
Még mindig tabutéma
A még az orvos előtt is titkolni, szégyellni valónak vélt probléma miatt sokan nem is gondolnak arra, hogy a hüvelyszárazság milyen hatással lehet az életminőségükre. Az intimitás, a szexualitás fontos része az emberi kapcsolatoknak, és ha ezt fájdalom kíséri, az nemcsak testi, hanem lelki problémákhoz is vezethet: a fájdalmas szex nemcsak az intim együttlétek minőségét befolyásolja, de önbizalomhiányt, önértékelési zavarokat is okozhat. Ezért is, de a hosszú távú egészségi kockázatok csökkentése érdekében is szükség van a kezelésre: a hüvelyszárazság miatt a hüvelyhám sérülékennyé, érzékenyebbé válik, kevésbé képes ellenállni a hüvelyi és a húgyúti fertőzésekkel szemben, és a vizelési problémák kockázata is megnő, ha elhanyagoljuk a kezelését.
Mindenki számára van megfelelő kezelési mód
Ha megtettük az első lépést, és beszéltünk a problémáról, ma már többféle kezelési lehetőség közül választhatjuk ki a számunkra leginkább megfelelőt. Az egyik módszer, amelyet célszerű orvosi javaslatra és ellenőrzése mellett alkalmazni, a lokális ösztrogénterápia: a kúpok, krémek, gélek közvetlenül a hüvelyhámra hatnak, visszaállítják a nedvességet, a szövetek rugalmasságát. Szóba jöhet még az intimlézer-kezelés is, az ára miatt azonban ez nem mindenki számára elérhető.
Hormonmentesen segít a Cikatridina
A hüvelyszárazságtól szenvedő nők számára hormonmentes segítséget nyújt a Cikatridina hüvelykúp. Több kutatás is igazolta, hogy a patikában vény nélkül kapható készítménnyel történő kezelés egyenértékű a hüvelyi ösztrogén-, illetve az intimlézer-kezeléssel, de ezek kiegészítésére, valamint az elért eredmény fenntartására is alkalmas. A patikában recept nélkül beszerezhető Cikatridina hüvelykúp hialuronsavat és ápoló hatású gyógynövények kivonatát is tartalmazza: a hialuronsav regenerálja, erősíti a hüvelyhámot, és segíti a hüvely nedvességtartalmának helyreállítását, a gyógynövényi összetevők pedig hozzájárulnak a tünetenyhítéshez. A Cikatridina szükség szerint hosszabb távon, de kúraszerűen is használható, gazdaságos, nagyobb kiszerelésben is kapható készítmény.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!