Az Egyesült Államok bejelentette, hogy nagy összegeket költ a COVID-19 hosszútávú egészségi hatásainak kutatására.
2021. február végén az Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi Intézete (National Institute of Health, NIH) bejelentette, hogy 1,15 milliárd dollárral támogatja egy négy éves időszak alatt a COVID-19 hosszútávú egészségi hatásainak kutatását.
A SARS-CoV-2 okozta fertőzés tartós tünetei – melyek magukban foglalják a fáradtságot, a lázat és a légszomjat, valamint bizonyos neurológiai állapotokat (például szorongás, depresszió, koncentrációs zavar) - hetekkel a COVID-19 után jelentkezhetnek és hónapokig tarthatnak. Ez azt mutatja, hogy eddig a világszerte több mint 115 millió fertőzött mellett a krónikus tünetek miatt szenvedők száma is nagyon magas lehet.
Az NIH kezdeményezésének egyik célkitűzése a hosszútávú következmények biológiai alapjainak és az egyéni különbségek jobb megértése, hogy végül megtalálják a hatékony kezelési módot.
A projekt másik célkitűzése, hogy legalább 40 000 SARS-CoV-2 okozta fertőzésben szenvedő felnőtt és gyermek gyógyulását nyomon kövessék a hosszútávú tünetek kialakulását figyelve.
A harmadik célkitűzés a COVID-19 különböző szervrendszerekre gyakorolt hatásainak vizsgálata a boncolások jegyzőkönyvekben szereplő adatok összegyűjtésével. Az már ismert tény, hogy a betegség elpusztíthatja a tüdőben lévő szöveteket, valamint más szerveket is, a kutatók azonban részletesebb információkat szeretnének.
A kezdeményezés negyedik célja egy biobank létrehozása, melyben a hosszútávú tünetek miatt szenvedőktől vett mintákat (vér, vizelet, széklet, cerebrospinalis folyadék) őrzik meg, hogy a kutatók a jövőbeni tanulmányok érdekében hozzáférhessenek ezekhez.