A tüsszögés és a köhögés minden télen megnehezíti az életünket, hiszen ez az az időszak, amikor többet vagyunk összezárva másokkal zárt térben. Lássuk mit tehetünk, hogy elkerüljük a visszatérő náthát.
A kinti és benti hőmérsékletkülönbség állandó váltakozása telente bizony próbára teszi az immunrendszerünket, ami miatt sokan hajlamosak szinte egész télen náthás tüneteket produkálni. Ez nem is csoda, hisz a szervezetünknek alapesetben is hetekre van szüksége ahhoz, hogy a megfázást okozó vírusokkal leszámoljon. A vírusok ellen ráadásul az antibiotikumok hatástalanok, ezért felesleges is ezzel terhelnünk a szervezetünket, hacsak nem bakteriális felülfertőződésről van szó. Íme néhány tipp, hogy a nátha ne állandósuljon a téli időszakban:
Megfelelő folyadékbevitel
Aki köhögéssel és megfázással küzd, annak különösen oda kell figyelnie a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztására. A folyadékpótlás segít a váladék feloldásában, ami így könnyebben tud ürülni. Ilyenkor napi 3 liter folyadék bevitelére is szükségünk van. A legjobb, ha ez vízből vagy cukrozatlan, koffeinmentes teából áll.
Húsleves
A húsleves nem csak jól esik ilyenkor, de jót is tesz, ami a cisztein nevű aminosavnak köszönhető. Ez segít csökkenteni a gyulladást és javítja az emésztést.
Orr-öblögetés
A gyakori, konyhasós orröblögetés szintén segít a tisztulási folyamatokban, nyákot old és fertőtlenít is. A drága gyógyszertári termékek helyett otthon is könnyen elkészíthetjük: keverjünk két deci vízbe egy késhegynyi konyhasót, majd jól keverjük össze, amíg feloldódik. Töltsük egy kiürült orrspray-s dobozba és naponta öt-hat alkalommal használjuk.
Inhalálás
A forró gőz segít a nyákoldásban és a gyulladások leküzdésében. Alkalmazhatjuk a régi jól bevált módon: főzzünk erős kamillateát, hajoljunk fölé, a fejünkre pedig terítsünk törülközőt. Párologtatót is használhatunk. Ehhez egy tálka vízbe tegyünk eukaliptusz-, citromfű- vagy mentaolajat és tegyük a radiátorra. Fürdővízbe is tehetünk kamillateát vagy 2 csapott teáskanál konyhasót.
Konyhasós gargalizálás
A torokra hihetetlenül jó hatással van a konyhasós gargalizálás, ami nyákoldó, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatású. Egy csapott teáskanál sót keverjünk el fél liter langyos vízben, majd feloldódás után gargalizáljunk vele, amíg el nem fogy.
Borogatás
A levendula-, citromfű- vagy mentaolajos borogatás a nyakon vagy a mellkason szintén jótékony hatású. Egy kendőt fújjunk be egy kis illóolajjal és alváskor helyezzük a torkunkra vagy a mellkasunkra.
Borítókép forrása: pixabay.com