Mindenki számára ismerős a kaparó, égő érzés a torokban, mely gyakran fájdalmas nyeléssel jár.
Napjainkban a COVID-19 járvány miatt a megszokottnál is jobban odafigyelünk arra, ha fáj a torkunk. Éppen ezért érdemes tudni, hogy mi okozhatja a garatban kialakuló, rövidebb vagy hosszabb ideig tartó fájdalmat. Kezelése az időtartamától és a fájdalom mértékétől függ.
Orrpolip vagy orrsövényferdülés
Ha reggelente torokfájásra ébredünk, mely a nap során elmúlik, náthára vagy allergiára gyanakodhatunk. Ezek esetén ugyanis eldugul az orrunk, emiatt nyitott szájjal alszunk, így reggelre kiszárad a torkunk. Ha nem nátháról van szó, akkor orrpolip vagy orrsövényferdülés állhat a hátterében, így érdemes azt kivizsgáltatni. Emellett párásítóberendezés használata is javasolt.
Garat- vagy mandulagyulladás
A torokfájás legyakoribb oka a garatgyulladás, melyet legtöbbször vírus okoz. Lázcsillapítókkal, torokfertőtlenítőkkel, bő folyadékkal lehet kezelni. A főleg gyerekeket érintő mandulagyulladás esetén antibiotikum-kúrát szoktak alkalmazni, de ha a gyulladás évente többször is előfordul, érdemes elgondolkodni a mandulák eltávolításán.
Gégegyulladás
Ilyenkor nehezünkre esik a beszéd, és gyakori, hogy a fájdalom mellett a hangunk is elmegy. Nemcsak vírus vagy baktérium okozhatja, a hangszalagok túlzott megerőltetése is kiválthatja.
Influenza
A láz, a végtagfájdalom, a fejfájás és a rossz közérzet mellett a torokfájdalom és a fájdalmas nyelés is az influenza tünete lehet. A sós vagy szódabikarbónás meleg vízzel való gargalizálás segíthet enyhíteni a torokfájdalmat.
Reflux
A gyomorsav túltengés is okozhat torokfájást. Főleg reggelente jellemzőbb a torokfájdalom, mivel az alvás során egy kisebb mennyiségű gyomorsav kerülhet a nyelőcsőbe.