Minden oltóanyag-komponens meghatározott célt szolgál, és az egyes összetevőket a gyártási folyamat során folyamatosan ellenőrzik annak érdekében, hogy megfeleljenek az előírt kritériumoknak. Amennyiben ezek a vegyületek olyan mennyiségben vannak jelen, amely az ezekre érzékeny vagy allergiás egyéneknél reakciót válthat ki, jelenlétüket feltüntetik a betegtájékoztatóban.
A védőoltás egy vagy több antigén mellett egyéb összetevőket is tartalmaz. Ezek közé tartoznak az alábbiak:
Antigén: valamennyi vakcina tartalmaz antigént legyengített vagy inaktív formában, melynek szerepe az immunválaszt generálása, fertőzés kiváltása nélkül.
Tartósítószer: a felbontást követően megakadályozza az oltóanyag szennyeződését, ha azt több személy oltására használják. A leggyakrabban használt tartósítószer a 2-fenoxi-etanol, amelyet régóta használnak számos oltóanyagban és babaápolási termékben. Az egyadagos vakcinák esetén szükségtelen a használatuk.
Stabilizátor: megakadályozza, hogy a vakcina belsejében kémiai reakciók történjenek és a vakcina komponensek megtapadjanak az ampulla és a fecskendő falán.
Felületaktív anyag: az oltóanyag folyékony formájú elemeinek leülepedését és összetapadását gátolja meg.
Maradványok: a vakcina gyártása során felhasznált egyéb anyagok (például tojásfehérje, élesztő, antibiotikum) apró mennyiségei, amelyek nem az aktív vakcina hatóanyagai.
Hígítószer: olyan folyadék (leggyakrabban steril víz), amelyet az oltóanyag hígítására használnak közvetlenül a felhasználás előtt.
Adjuváns: a csekély mennyiségű - általában alumíniumsó - javítja az oltással szembeni immunválaszt, például a helyi immunsejtek stimulálásával.