A COVID utáni szindróma egy olyan új „jelenség”, amelyet még vizsgálnak a kutatók. De azt tudjuk, hogy már az enyhe lefolyású COVID-19 esetén is meglehetősen kellemetlenek a maradványtünetek. A fejfájás, a rendkívüli fáradtság és az alvászavar jelentős hatással vannak a fizikális és a mentális egészségre.
A szakemberek még nem tudják, miért fordul elő a COVID utáni szindróma, és abban sem biztosak, hogy hosszú távon ronthatják-e az életminőséget ezek a maradványtünetek.
Az eddigi ismeretek alapján azonban biztos, hogy a COVID-19 utáni szindróma kialakulásának kockázata a legnagyobb:
- az 50 év feletti korosztályban
- a súlyosabb fertőzés esetén
- a krónikus betegeknél, különösen ha szívproblémáik, magas vérnyomásuk, cukorbetegségük van vagy elhízottak.
Melyek a COVID utáni szindróma leggyakoribb tünetei?
Ahogy a COVID-19 is különféle szimptómákkal jár, úgy a COVID utáni szindróma tünetei is változatosak. A leggyakoribb maradványtünetek az alábbiak:
- fáradtság
- nehézebb légzés
- ízületi fájdalom
- mellkasi fájdalom
- koncentrációs zavar
- memóriaromlás
- íz- és/vagy szagvesztés
- alvási problémák.
Meddig tartanak ezek a tünetek?
Még pontosan nem ismert, hogy mennyi ideig maradhatnak fenn ezek a tünetek. A folyamatosan érkező adatok szerint a COVID-19-en átesett emberek jó része továbbra is hetekig-hónapokig érzi azokat.
Milyen gyakori a maradványtünetek előfordulása?
Az egyes tanulmányok különböző adatokat közölnek. Ezek a vizsgálatok nem reprezentatívak, ezért nem is lehet azok eredményeit a teljes lakosságra általánosítani.
Hogyan előzhetjük meg ezek kialakulását?
Ha megakadályozzuk a COVID-19 kialakulását, akkor nem is lesznek maradványtüneteink. Tehát a legfontosabb, hogy alkalmazzuk a megelőző intézkedéseket (maszkviselés, kézmosás, távolságtartás, oltás).