Számos újabb keletű tanulmány vizsgálta a D-vitamin COVID-19-re gyakorolt hatását, de az Egészségügyi Világszervezet szerint további bizonyítékokra van szükség.
Egy 489 emberrel végzett vizsgálat eredményei szerint azok, akiknek D-vitamin-hiányuk volt, nagyobb valószínűséggel volt pozitív a COVID-19-tesztjük, mint azok, akiknek normál D-vitamin-szintjük volt.
Más kutatók a D-vitamin-hiány magas arányát figyelték meg az akut légzési elégtelenségben szenvedő COVID-19-betegeknél. Ezeknek az embereknek a halálozás kockázata lényegesen nagyobb volt. Egy kisebb, randomizált vizsgálat azt mutatta, hogy 50, a COVID-19 miatt kórházi ellátásra szoruló beteg közül, akik nagy dózisban kaptak D-vitamint (kalcifediol), csak egynek volt szüksége intenzív osztályon történő kezelésre. Ezzel szemben a COVID-19-ben szenvedő 26 beteg közül, akik nem kaptak kalcifediolt, 13 szorult intenzív osztályos ellátásra.
Ezenkívül a D-vitamin-hiány gyakoribb az idősebbeknél, a 30 vagy annál magasabb testtömeg-indexnél (vagyis az elhízottaknál), valamint a magasvérnyomás-betegségben szenvedőknél is. Ezek a kockázati tényezők súlyosbítják a COVID-19 tüneteit és lefolyását is.
Az utóbbi években azonban két, a D-vitamin-kiegészítés hatásait tanulmányozó randomizált klinikai vizsgálat eredménye kevésbé volt reményteli. Mindkét vizsgálatban nagy dózisú D-vitamint adtak olyan súlyos betegeknek, akiknek D-vitamin-hiányuk volt, de a D-vitamin nem csökkentette a kórházi tartózkodásuk időtartamát és a halálozási arányukat a placebóval kezeltekhez képest.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint nincs elegendő adat, így tehát további kutatásokra van szükség annak megállapításához, hogy a D-vitamin és a D-vitamin hiánya szerepet játszhat-e a COVID-19 megelőzésében és kezelésében.