A gerincferdülés, vagy más néven szkoliózis egy olyan gerincbetegség, amely a serdülők körében gyakran fordul elő, általában 10 és 12 éves korban jelentkezik.
Az alábbiakban 5 olyan tény olvasható a gerincferdülésről, amelyeket minden szülőnek tudnia kell a serdülőkori felgyorsult növekedési szakasz megkezdődése előtt.
A korai diagnózis kulcsfontosságú
Fontos, hogy a szülők megbizonyosodjanak arról, gyermekeiket az iskolaorvos rendszeres ellenőrzi a gerincferdülés vonatkozásában is, mert ez a gerincbetegség – amennyiben korán diagnosztizálják – eredményesen kezelhető. Ha a szkoliózis diagnosztizálható még a gyermek serdülőkori növekedési szakasza előtt, a szakorvos meghatározhat egy olyan kezelési tervet, amely megakadályozza a nagyobb görbe kialakulását a felgyorsult növekedés idején.
A gerincferdülés gyakori jelei közé tartozik az egyenetlen váll vagy csípő, de általában olyan fájdalommentes állapot, amelynek fennállása általában egy orvosi ellenőrző vizsgálaton derül ki. A serdülőkorban a szülők már nem vesznek részt az olyan tevékenységekben, mint például a fürdés vagy az öltöztetés, amikor egyébként észrevehető lenne a változás.
Általában nincs ismert kiváltó oka
A gerincferdülés egy nagyon érdekes betegség, mert jelenleg nincs ismert kiváltó oka, ennek következtében pedig megelőzési módszere sem.
A rossz testtartás vagy nehéz hátizsákok hordása összefüggésben lehet más gerinc- és hátbetegségekkel, ezek azonban nem okoznak gerincferdülést.
A gerincferdülés gyakran halmozódik a családokban
Amikor a szülők ezt hallják, gyakran azt mondják, hogy a családjukban senkinek sincs ilyen betegsége. A valóságban azonban valószínű, hogy ezeket észre sem vették, mert nagyon enyhe esetek voltak. Természetesen vannak olyan esetek is, amikor egy családban elsőként fordul elő ez a gerincbetegség.
A betegek csak kis hányada igényel kezelést
A betegek kis százalékban van csak szükség a gerinc merevítésére. Azoknál a gyermekeknél, akik még növekednek, egy külső törzsmerevítővel lehet megelőzni a gerincferdülés további romlását. Az érintett gyermekek még kisebb százalékánál szükséges a műtéti beavatkozás.
A műtét - amennyiben szükséges - eredményes
Ha kiderül, hogy gyermekének gerincműtétre van szüksége, jobb, ha minél hamarabb elvégezik, mert ilyenkor az operáció általában egyszerűbb, mivel kevesebb gerincet kell „összeolvasztani”. A műtét utáni teljes gyógyulás általában egy-két hónapig tart.