A nyaki problémák gyakran járnak vállfájdalommal, míg a nyaki fájdalom elfedheti a vállproblémát. De hogyan lehet megkülönböztetni a kétféle fájdalmat?
Vállfájdalom
A vállfájdalmat leggyakrabban a vállízület sérülése vagy kopása okozza, mely az életkor előrehaladtával egyre gyakoribb. Amikor ez megtörténik, kompenzálunk azzal, hogy különböző izmokat használunk a mozgáshoz. Ez mind a váll, mind a nyak fájdalmát okozhatja.
A vállízület sérülése vagy más vállprobléma esetén a fájdalomra az alábbiak a jellemzők:
- a vállban vagy a felkar külső részén fejlődik ki
- tompa jellegű
- a felkarba sugárzik
- éjjel is fennáll
- pihenés hatására fokozódik.
Nyaki fájdalom
A nyak 14 idegének vagy 8 pár ízületének bármelyikének gyulladása nyaki fájdalmat okozhat. Az ízületek, amely lehetővé teszik, hogy például beszélgetés közben bólogassunk vagy rázzuk a fejünket, folyamatosan kopnak. Emiatt a 65 évesek nagy részének is lehet tünetekkel járó ízületi gyulladása egy vagy több nyaki ízületben.
Amennyiben a nyaki ízületi gyulladása vagy az idegekkel kapcsolatos nyaki probléma áll fenn, a fájdalom:
- a lapockába, a nyakba, a könyökbe vagy akár a kézbe is sugározhat
- kisugárzik a karokba, amikor megmozgatjuk a nyakunkat
- szúró, égő vagy bizsergő jellegű
- nyugalmi állapotban is fennáll
- pihenés hatására enyhül.
Fontos, hogy szakemberhez forduljunk, hogy alaposan megvizsgálják nyakunkat és vállunkat. A diagnózis elősegítése érdekében lidokaint (helyi érzéstelenítőt) injektálhatnak a vállba, a nyak ízületeibe vagy idegeibe. Ez a diagnosztikai teszt segíti a kezelést: ha enyhíti a fájdalmat, megmutatja, hol vannak a problémák. Akár a nyakban, akár a vállban rejlik a probléma, általában konzervatív terápiás módszereket (például fizikoterápia, gyulladáscsökkentő gyógyszerek, kortizon injekciók) próbálnak ki először.