Bár a fibromialgia nem gyógyítható, a különféle gyógyszerek mellett a testmozgás és a relaxációs, stresszcsökkentő módszerek is segíthetnek a tünetek enyhítésében.
A fibromialgia olyan komplex rendellenesség, amelyet testszerte jelentkező, tartós, tompa mozgásszervi fájdalom jellemez, fáradtság, fejfájás, alvás, memória és hangulati problémák, szorongás vagy depresszió kíséretében, melynek kiváltó oka a mai napig is ismeretlen. A kutatók úgy vélik, hogy a fibromialgia felerősíti a fájdalomérzetet azáltal, hogy befolyásolja az agy és a gerincvelő fájdalmas és nem fájdalmas jeleinek feldolgozási módját.
A tünetek gyakran valamilyen egészséget érintő esemény után kezdődnek, például fizikai trauma, műtét, fertőzés vagy jelentős pszichés stressz hatására. Más esetekben a tünetek az idő múlásával fokozatosan „halmozódnak”, bármilyen kiváltó ok nélkül. A nőknél nagyobb valószínűséggel alakul ki fibromialgia, mint a férfiaknál.
A fibromialgiával járó fájdalom és fáradtság megnehezítheti a testmozgást és a napi tevékenységeket, mégis elengedhetetlen a fizikai aktivitás. A klinikai kutatások azt mutatják, hogy a rendszeres mérsékelt aerob testmozgás (például séta, kerékpározás, úszás) csökkenti a fájdalmat, valamint javítja a mozgásfunkciókat és az általános életminőséget.
Érdemes naponta néhány perc sétával kezdeni, és fokozatosan haladni 30 percig hetente, legalább kétszer vagy háromszor. A fokozatos kezdés és a lassú haladás segít megakadályozni a tünetek fellángolását. Ha egy gyakorlat fokozottabb fájdalmat okoz, csökkentse az adott gyakorlat idejét vagy intenzitását.