A bakteriális vaginózis – más néven bakteriális hüvelyfertőzés – a hüvelyflóra természetes egyensúlyának felborulása miatt alakul ki. Ez sok nő számára okoz kellemetlenségeket, ennek ellenére ezt az állapotot még mindig számos tévhit és félreértés övezi, ami gyakran indokolatlan bűntudatot és feszültséget eredményezhet a párkapcsolatokban.
Amikor egy nő szembesül az olyan tünetekkel, mint a bőséges, kellemetlen szagú hüvelyfolyás, az egyik első gondolata gyakran az, hogy a párjától kapta el a fertőzést. Szerencsére a legtöbb esetben nem erről van szó, hiszen a bakteriális vaginózis nem számít klasszikus értelemben vett nemi úton terjedő betegségnek, de kétségkívül köze lehet hozzá a nemi együttléteknek. Szex közben könnyen sodródhatnak baktériumok a hüvelybe más testrészekről, például a gáttájékról. Ha valami miatt meggyengült a hüvely egészségét védő Lactobacillus-flóra, akkor könnyen el tudnak szaporodni a hüvelybe jutott kórokozók. A probléma tehát nem maga a szex, hanem a hüvely savas közegének megváltozása, lúgosabb irányba tolódása, ez teszi lehetővé a káros baktériumok elszaporodását.
Mikor keressük fel az orvost?
Ha szokatlan hüvelyi folyást, kellemetlen szagot vagy égő, viszkető érzést tapasztalunk, akkor mindenképpen érdemes nőgyógyászhoz fordulni, hogy kiderüljön, milyen típusú hüvelyi fertőzéssel állunk szemben. Bár a bakteriális vaginózis gyakran egyszerűen kezelhető, kezeletlenül hagyva szövődményeket (például hólyaghurutot, vagy felszálló fertőzésként vesemedence-gyulladást) okozhat, és megnövelheti a nemi úton terjedő fertőzések kockázatát. A kismamáknak különösen érdemes odafigyelniük, mert a kezeletlen bakteriális vaginózis terhességi komplikációkat okozhat.
Mi miatt változhat meg a hüvelyi pH?
A hüvelyflóra összetételét számos tényező befolyásolhatja, az antibiotikumok használata például gyakran járul hozzá az egyensúlyvesztéshez. Bár ezek a gyógyszerek nélkülözhetetlenek számos fertőzés kezelésében, nem tesznek különbséget a káros és a hasznos baktériumok között. Így az antibiotikumok a hüvely egészségét védő tejsavbaktériumokat is károsíthatják, ami kedvez a bakteriális vaginózis kialakulásának. Emellett a magas ösztrogénszint is árthat a hüvely természetes védelmének. Az ösztrogénszint emelkedése esetén – például a menstruációs ciklus első felében és az ovuláció idején, várandósság során –, továbbá a változókorban hajlamosabbakká válhatunk a hüvelyi fertőzésekre.
A helyreállítás kulcsa: a természetes egyensúly támogatása
A bakteriális vaginózis kezelése antibiotikumokkal történik. A kezelés kiegészítésére és a hüvelyflóra egészséges egyensúlyának helyreállítására segítségül hívhatjuk a vény nélkül kapható Vitagyn C hüvelykrémet. A hármas hatású Vitagyn C hüvelykrém tejsavtartalma révén helyreállítja a savas hüvelyi pH-t, gátolja a kórokozók szaporodását, és prebiotikumot (maltodextrint) is tartalmaz, ami segíti a meggyengült Lactobacillus-flóra regenerálását. A Vitagyn C hüvelykrémet – kezelőorvosuk tájékoztatása mellett – várandós és szoptató nők is használhatják bakteriális vaginózis és visszatérő húgyúti fertőzések kezelésének és megelőzésének kiegészítésére.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!