Valljuk meg őszintén: a téli hónapokban hajlamosak vagyunk inkább visszahúzódni a meleg lakásba, minthogy a szabadban töltsünk órákat. Pedig a rendszeres mozgással nemcsak az alakunkért, de az egészségünkért, jó közérzetünkért is sokat tehetünk. Nem árt persze felkészülni a hidegebb időjárásra.
Ki a szabadba, télen is
A friss levegőn végzett mozgás külső-belső egyensúlyunkra egyaránt jó hatással van. Egy hosszabb séta a parkban, túra a zúzmarás fák között, nordic walking a barátokkal, kocogás, egy kiadós szánkózás a gyerekekkel nemcsak szórakoztató, de jó hatással van a megfáradt idegekre, segít, hogy jobban aludjunk, csökkenti a stresszt, aktívan tartja az izmokat, ízületeket, serkenti a vérkeringést, erősíti az immunrendszert – minden okunk megvan hát, hogy „kibújjunk a barlangból”, és ne hagyjuk abba a korábban már elkezdett mozgást.
Védekezzünk a hideg ellen!
Nem mindegy persze, milyen öltözetben megyünk a szabadba. A kellemetlen tünetekkel – gyakori vizelési inger, csípő, égő érzés pisiléskor, fájdalom – jelentkező felfázás sok nőnek „ismerőse”, nekik különösen fontos figyelni arra, hogy védjék a medencetájékot: ha lehűl az altest, meggyengül a helyi immunvédekezés, ezért megnövekszik a hólyaghurut kockázata. A fertőzést okozó baktériumok könnyebben eljutnak a húgyhólyagba, ahol gyorsan szaporodnak, és kellemetlen tüneteket okoznak. A ruházat legyen kényelmes, nem túl szoros, öltözzünk rétegesen, viseljünk légáteresztő pólókat, pulcsikat, hosszabb túrához, síeléshez válasszuk az úgynevezett technikai anyagokat, amelyek elvezetik az izzadságot és melegen tartják a testet.
A hidratáció nem csak a hőségben fontos
Tévedésben van, aki azt hiszi, télen kevesebb folyadék is elég: hidratálni minden évszakban kell. A hidegben kevésbé érezzük a szomjúságot, de a szervezetünknek ugyanúgy szüksége van a folyadékra, különösen akkor, ha még aktívan mozgunk is. A megfelelő mértékű folyadékbevitel támogatja a vese normál működését, hozzájárul a vizeletkiválasztó rendszer egészségéhez, így csökkenti a felfázás kockázatát.
Ha menni kell, ne halogassuk a pisilést
A hidegben is muszáj pisilni – nem éri meg sokáig visszatartani, mert a húgyhólyagban pangó vizeletben könnyebben szaporodnak a baktériumok. Hallgassunk a szervezet jelzésére, ürítsük ki a hólyagot – ha kell, akkor a szabadban. Ehhez persze nem árt az öltözködést úgy átgondolni, hogy ne csak meleg, de könnyen kezelhető is legyen: az overall például nem biztos, hogy jó megoldás egy túrára.
A megelőzést segíti a megfelelő higiénia is
A felfázás megelőzését segíti az is, ha betartjuk a higiéniás szabályokat: ne feledkezzünk el a kézmosásról (de legalábbis kézfertőtlenítésről) vécéhasználat előtt és után. A nőknél kiemelten fontos a helyes törlési irány is – mindig elölről hátrafelé történjen, hogy elkerüljük a baktériumok bejutását a húgycsőbe.
A medveszőlő erejével a felfázás ellen
Ha mégis beütne a baj, és felfázunk, akkor sem kell azonnal orvoshoz menni – antibiotikum nélkül is enyhülhetnek a tünetek, ha azonnal lépünk. Fokozzuk a folyadékbevitelt: a víz, a gyógyteák bőséges fogyasztásával serkentjük a vizeletürítést, ezzel „átmossuk” a húgyutakat, gyorsabban kiürülnek a kórokozók. Használjuk a gyógynövények erejét is: az egyik legismertebb és a húgyutak betegségeinek gyógyítására évszázadok óta használt gyógynövény a medveszőlőlevél, amelynek kivonatát tartalmazza a patikában vény nélkül kapható Urzinol tabletta. A tudomány a huszadik század elején figyelt fel a medveszőlőre, amelynek eredményességét mostanra számos klinikai vizsgálat is bizonyította: a medveszőlőlevél hatóanyagának baktériumölő hatását a húgyúti fertőzésben szerepet játszó 74 különféle kórokozó ellen igazolták. Egyik nagy előnye, hogy a gyógynövény hatóanyagával szemben nem alakul ki rezisztencia. Az Urzinol a komplikációmentes felfázás korai szakaszában hatékonyan csökkenti a kellemetlen tüneteket, ha időben elkezdjük a tabletta szedését, van esélyünk, hogy elkerüljük az antibiotikum alkalmazását.

HAGYOMÁNYOS NÖVÉNYI GYÓGYSZER. A JAVALLATOKRA VALÓ ALKALMAZÁSA A RÉGÓTA FENNÁLLÓ HASZNÁLATON ALAPUL. A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!