A hólyaghurut az egyik leggyakoribb fertőző betegség a nők életében. A modern orvoslás előtt gyógynövényekkel kezelték a betegségek nagy részét, így a húgyutak betegségeit. A természet patikája ma is nyitva áll előttünk, a gyógyteák mellett azonban már más formában is használhatjuk a gyógynövények erejét a hólyaghurut tüneteinek enyhítésére.
A hólyaghurut, vagy ahogyan sokan ismerik, a felfázás a húgyhólyag gyulladásos betegsége, amelyet baktériumfertőzés okoz. Leggyakrabban a bélflórában élő és ott hasznos E. coli baktérium a fertőzés kiváltója.
A nők azért hajlamosabbak a betegségre, mert náluk a gáttájékon a húgycső nyílása közel van a végbélnyíláshoz, ráadásul a húgycső rövidebb is, mint a férfiaké. A rövidebb úton a baktériumok könnyebben feljutnak a hólyagba, ahol megtapadva gyorsan szaporodnak. A fertőzés tünetei – sürgető vizelési inger, égő, csípő érzés pisiléskor – hirtelen jelentkeznek és igen kellemetlenek. Az időben kezdett kezeléssel azonban elkerülhetjük az antibiotikumkúrát – és ebben a gyógynövények is hasznunkra lehetnek.
Ősidők óta segítenek
A népi megfigyelések évszázadokon át segítették a húgyúti betegségekben szenvedőket. Elődeink ugyan nem tudták volna pontosan felsorolni a hatóanyagokat, de a gyógynövényeket ismerték, így a javasasszonyok orvosolhatták a tüneteket. Ma már tudjuk, a gyógynövények egy része vízhajtó hatásával közvetve segíti a gyógyulást: a fokozott vizeletkiválasztás megszünteti a vizeletpangást a húgyhólyagban, és meggyorsítja a baktériumok kiürülését a szervezetből. Vízhajtó hatású növény egyebek között a csalánlevél, a mezei zsurló, a sárga pitypang, az aranyvesszőfű, de ezek közé tartozik a kukoricabajusz is.
A medvének csemege, az embernek gyógyszer
Ismerünk más gyógynövényeket, amelyek más módon segítik a gyógyulást. A tőzegáfonya hatóanyaga például a baktériumok belsejébe jutva akadályozza a kórokozók mozgását. A húgyúti betegségek kezelésére leginkább bevált gyógynövény a medveszőlőlevél, amelynek piros gyümölcse a medvék kedvelt eledele, innen ered a magyar neve. A medveszőlő bogyóját az észak-amerikai indiánok élelmiszerként fogyasztották, az ókori rómaiak vérzéscsillapításra, a kínai orvosok a vizelettel kapcsolatos problémák kezelésére használták a növény levelét – ma is ez a legismertebb felhasználási területe. A medveszőlő hatóanyaga a vesén keresztül választódik ki, és onnan közvetlenül a húgyhólyagba jutva fejti ki baktériumölő hatását.
Forrázva vagy áztatva
A medveszőlőből készült tea fanyar, kesernyés ízű, a forrázáskor kioldódó cseranyagok gyomorirritációt, émelygést okozhatnak, így ma már nem biztos, hogy sikert arat. Aki mégis ezzel kúrálná magát, annak ajánlott hideg vízzel készíteni a teát. Hozzávalók: egy bögrébe egy teáskanál (2-3 g) szárított, összetört medveszőlőlevélre öntsünk 1,5 deci vizet és hagyjuk állni 4-6 óráig. A napi adag 3-4 pohár, amely mellett 2-3 liter más folyadék fogyasztása is ajánlott – a vizelettermelődés és -ürítés serkentésével ugyanis gyorsabban kiürülnek a baktériumok a szervezetből.
Tea helyett egyszerűbben: Urzinol az első tünetektől
A gyógytea készítése macerás, és az íze sem a legjobb, a tudománynak köszönhetően szerencsére ma már egyszerűen használhatjuk a medveszőlő gyógyerejét – az Urzinol tabletta ugyanis a medveszőlőlevél kivonatát tartalmazza. A kutatók a huszadik század elején figyeltek fel a gyógynövényre, mostanra számos klinikai vizsgálat is bizonyította eredményességét: a medveszőlőlevél hatóanyagának baktériumölő hatását 74 különféle, húgyúti fertőzésben szerepet játszó kórokozó ellen igazolták. Egyik nagy előnye, hogy hatóanyagával szemben nem alakul ki rezisztencia. Ha a tünetek megjelenését követő 48 órában elkezdjük az Urzinol szedését, jó eséllyel elkerülhetjük az antibiotikumkúrát. A patikában vény nélkül kapható Urzinol tabletta hagyományos növényi gyógyszer, amelyet szigorú hatósági előírásoknak megfelelően gyártanak, így megbízható forrású, hatóanyag-tartalmú készítmény.
HAGYOMÁNYOS NÖVÉNYI GYÓGYSZER. A JAVALLATOKRA VALÓ ALKALMAZÁSA A RÉGÓTA FENNÁLLÓ HASZNÁLATON ALAPUL. A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!