A női intimegészséggel kapcsolatban még mindig rengeteg hiedelem él a köztudatban, amelyek közül jó pár hozzájárulhat a hüvelyi fertőzések kialakulásához. Az alábbiakban a leggyakoribb tévhiteket és cáfolatukat vesszük sorra.
A kicsapongó nemi élet vezet hüvelyfertőzésekhez
Ez nem minden esetben igaz! A szexuális úton terjedő betegségek (sexually transmitted diseases, röviden STD) mellett a két leggyakoribb hüvelyi fertőzés, a hüvelygomba és a bakteriális vaginózis olyan esetekben is kialakulhat, amikor nem élünk nemi életet. Ezeknél a fertőzéseknél ugyanis arról van szó, hogy valamilyen ok miatt meggyengül a hüvelyt védő Lactobacillus-flóra, nem termelődik elegendő tejsav, és lúgosabb irányba tolódik a hüvelyi pH, ami kedvez a kórokozók szaporodásának.
A hüvelynek „tiszta” illatúnak kell lennie
Sokan gondolják, hogy a hüvelynek teljesen szagtalannak vagy illatosnak kell lennie. Ezzel szemben valójában mindenkinek megvan a saját, természetes illata, amely az egyéni mikrobiom és a hormonális változások függvényében változhat. Az viszont bakteriális hüvelyfertőzésre utalhat, ha erős, kellemetlen, halra emlékeztető szagot tapasztalunk.
A gyakori intimmosakodás az egészség kulcsa
A tisztaság fél egészség – tartja a mondás, a hüvelyi egészségre azonban káros a túlzott tisztálkodás. Az illatosított tusfürdők, szappanok használata és a gyakori irrigálás károsíthatja a hüvely egészségéért felelős Lactobacillus-flórát, ami miatt könnyebben alakulnak ki különféle hüvelyfertőzések. A hüvely öntisztuló szerv, a legjobb, ha csak langyos vízzel tisztítjuk az intimterületet.
A hüvelyfolyás mindig fertőzést jelez
Az előző tévhit szorosan összefügg azzal a tévedéssel, hogy minden hüvelyfolyás betegséget jelez. Ezzel szemben valójában a hüvelyfolyás természetes jelenség, amely átlátszó vagy fehér, szagtalan, állaga és mennyisége változhat a ciklus során. Akkor viszont érdemes orvoshoz fordulni, ha a folyás színe, szaga vagy állaga megváltozik.
Ha nem fáj vagy nem viszket, nem kell foglalkozni vele
Ez az egyik legveszélyesebb tévhit. A bakteriális vaginózis tünetei ugyan nem annyira kínzóak, mint mondjuk a hüvelygomba esetében, mégsem érdemes arra várni, hogy a gond majd magától megoldódik. A kezeletlen hüvelyfertőzésnek ugyanis számos szövődménye lehet: felszálló fertőzésként hólyaghurut vagy kismedencei gyulladás is kialakulhat, és meddőséget is okozhat. Ha kismamáknál alakul ki, akik több okból is hajlamosabbak a hüvelyi fertőzésekre, megnő a terhességi szövődmények kockázata.
A kezelésnél elég elpusztítani a kórokozókat
Sajnos nem! A bakteriális vaginózis esetén használt antibiotikumok a hüvely védelmét biztosító Lactobacillus-flórát is károsítják, ami miatt könnyen visszatérhet a fertőzés. A kezelés kiegészítéseként érdemes a saját Lactobacillus-flóra megerősítésére is gondolnunk. Ennek több módja lehetséges: a hüvely élettani pH-értékét visszaállíthatjuk tejsavas készítményekkel, ez gátolja a hüvelybe jutó kórokozók megtelepedését és szaporodását. A megmaradt Lactobacillus-flórát pedig összetett szénhidrátokkal táplálhatjuk, ezzel segítve annak regenerálódását.
Vitagyn C: saját flórám, saját életem
A bakteriális hüvelyfertőzés és a visszatérő felfázás kezelésének és megelőzésének kiegészítésére a patikákban vény nélkül elérhető a Vitagyn C hüvelykrém. Tejsavtartalma révén helyreállítja a savas hüvelyi pH-t, ezáltal gátolja a kórokozók szaporodását, és olyan összetevőt is tartalmaz, amely elősegíti a hüvelyflóra regenerálását. Alkalmazása különösen hasznos visszaesés esetén, illetve antibiotikumkezelés mellett. A Vitagyn C hüvelykrém várandós nők és kismamák számára is hasznos. Alkalmazásáról tájékoztassák a kezelőorvosukat!
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!