A hüvelyflóránk egyedi, akár az ujjlenyomatunk. Mivel mindenkinél más az összetétele, ezért regenerálni is személyre szabottan kell, ha meg akarjuk előzni a bakteriális hüvelyfertőzést.

A hüvelyflórában számos különféle mikroorganizmus él, amelyek között a Lactobacillusok, vagyis a tejsavtermelő baktériumok tartják fent az egyensúlyt. Ezek a pálcika alakú mikroorganizmusok tejsavvá alakítják át a hüvelyhám glikogénjét, és közben csíraölő hatású hidrogén-peroxidot termelnek. Működésük miatt a kórokozók nem tudnak megtelepedni a környezetükben, és szaporodni sem képesek. Az egészséges nők szervezetében akár 5-8 különböző Lactobacillus-törzs is előfordulhat. Nincs két szervezet, amelyben pont ugyanolyan arányban lennének jelen, sőt, életszakaszonként is eltérő lehet a hüvelyflóránk összetétele, amelyre az életmódunk és a hormonszintünk egyaránt hatással van.

Ez történik, ha felborul az egyensúly

Ha hiba csúszik ebbe a működésbe, az kedvez a sarjadzógombák, valamint a kórokozó baktériumok szaporodásának. Ha csökken a Lactobacillusok száma, ami miatt nem termelődik elegendő tejsav, és a hüvely savas pH-ja lúgos irányba tolódik, akkor hüvelygomba vagy bakteriális vaginózis is kialakulhat. Utóbbi bőséges, szürkés, kellemetlen szagú folyással és néha a hüvelybemenetnél jelentkező enyhe égő érzéssel jár, kezeletlenül pedig olyan szövődményei lehetnek, mint a kismedencei szervek gyulladása, meddőség, várandósoknál pedig koraszülést vagy akár vetélést is okozhat.

Ilyenkor lehetünk fogékonyabbak a hüvelyfertőzésekre

A menstruációs ciklus első felében és az ovuláció idején, illetve várandósság során is hajlamosabbakká válhatunk a hüvelyi fertőzésekre. Az antibiotikumszedés is visszahathat a hüvelyflóra állapotára, mégpedig azért, mert a megcélzott kórokozók mellett a hüvelyt védő baktériumokat is megtizedelheti.

Lépések a saját flóra védelméért

Megfelelő intimhigiénével, ruházattal, a kockázatos magatartások (például védekezés nélküli, intenzív nemi élet) kerülésével sokat tehetünk magunkért. Kialakult bakteriális hüvelyfertőzés esetén kiegészítő kezelésként használhatunk olyan tejsavtartalmú készítményt, amely segít helyreállítani a hüvely élettani pH-értékét, és olyan összetevőt is tartalmaz, amely táplálja a testünk saját baktériumait, és nem módosítja az egyénre jellemző egészséges hüvelyflóra összetételét.

Vitagyn C: saját flórám, saját életem

A bakteriális hüvelyfertőzés és a visszatérő felfázás kezelésének és megelőzésének kiegészítésére a patikákban vény nélkül elérhető a Vitagyn C hüvelykrém. C-vitamin- és tejsavtartalma révén helyreállítja a savas hüvelyi pH-t, gátolja a kórokozók szaporodását, és olyan összetevőt is tartalmaz, amely elősegíti a hüvelyflóra regenerálását. Alkalmazása különösen hasznos visszaesés esetén, illetve antibiotikumkezelés mellett. A Vitagyn C hüvelykrém várandós nők és kismamák számára is hasznos. Alkalmazásáról tájékoztassák a kezelőorvosukat!

 

Vitagyn C
Vitagyn C - Patikában kapható gyógyászati segédeszköz / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

A borítókép forrása: Pexels
(Hirdetés)
 
Neked ajánljuk

6 meglepő mód, ahogy az alkohol befolyásolja az egészségét

Az alkohol egészségre gyakorolt ​​hatásának egy része jól ismert, mások azonban meglepők lehetnek. Van hat kevésbé ismert hatás, amelyet az alkohol gyakorol a szervezetre.