A menstruációt megelőző 7-10 napban a hormonális változások sok nőnek okoznak – változó intenzitással – különböző testi és lelki tüneteket. Vannak olyanok is, akik arról panaszkodnak, hogy évszakváltáskor még fokozódnak is a kellemetlenségek: jellemzően ősszel és télen válik elviselhetetlenebbé a PMS-es hangulatingadozás, puffadás, fejfájás, ingerlékenység vagy levertség. Mi állhat a jelenség mögött?
„Egész évben bírtam valahogy, de most, hogy hidegebb lett és rövidülnek a nappalok, mintha minden még szörnyűbb lenne” – panaszkodik a 33 éves Edina. – „Ilyenkor alapból is fáradtabbnak érzem magam, nincsen kedvem semmihez, és még nehezebben viselem a menzesszel járó tüneteimet: előtte folyamatosan farkaséhes vagyok, mindenen felkapom a vizet, és mintha a görcsök is erősebbek lennének. Olyan gyengének érzem magam, hogy alig bírom elvégezni a napi teendőimet.”
A napfény hiánya is közrejátszik
Szakértők szerint a PMS tüneteinek fokozódása az őszi-téli időszakban összefügghet a napsütéses órák számának csökkenésével, hiszen napfény híján kevesebb szerotonint, azaz boldogsághormont termel a szervezetünk. Ez nemcsak a hangulatunkat befolyásolja közvetlenül – sok nőnél jelentkezik ilyenkor a szezonális affektív zavar, hétköznapi nevén a szezonális depresszió –, de valóban súlyosbíthatja a PMS-sel összefüggő hangulatingadozásokat is.
Fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel
A táplálkozás szintén szerepet játszhat abban, hogy ősszel és télen súlyosbodnak a PMS-es tünetek és a menstruációs panaszok. Ha ugyanis kevesebb friss gyümölcsöt és zöldséget fogyasztunk, vagy nem figyelünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra, könnyebben kialakulhatnak vitaminhiányos állapotok. Különösen fontos a D-vitamin, a magnézium, hiszen ezek kiemelt szerepet játszanak a nők egészségmegőrzésében (is). Ügyeljünk tehát jobban ezek pótlására a hideg évszakokban, hogy elkerüljük a komolyabb megbetegedéseket.
Pótoljuk a vasat!
Nőként alapvető feladat a vaspótlás is, hiszen a menstruációs vérzéssel – különösen, ha az az átlagnál erősebb – jelentős mennyiségű vas ürül a szervezetből, pedig ez az anyag nélkülözhetetlen a szervezet számára: ez játszik ugyanis szerepet az oxigénszállítást végző vörösvértestek képzésében. Hiányában még fáradtabbnak, levertebbnek érezhetjük magunkat, szédülést, fejfájást tapasztalhatunk PMS-en kívül is, nehezebben koncentrálunk, és az immunrendszerünk is legyengülhet.
Kevesebb mozgás, több stressz
Az évszakváltás a fizikai aktivitásunkra is hatással van. Ősszel és télen hajlamosak vagyunk kevesebbet mozogni, pedig a rendszeres sport kulcsszerepet játszik a PMS-tünetek enyhítésében. A testmozgás ugyanis növeli a szerotoninszintet, csökkenti a stresszt, és segít a hormonháztartás egyensúlyának megtartásában.
Így enyhíthetjük a PMS tüneteit
Az egészséges életmód alapvető szabályainak betartásán túl segítségül hívhatjuk a gyógynövényeket is, ha úgy érezzük, jobban megviselnek bennünket a PMS-sel járó tünetek. A Premens tabletta barátcserjekivonat-tartalmú, vény nélkül kapható növényi gyógyszer, amelynek összetevői pozitívan hatnak a női hormonális szabályozórendszer működésére, segítenek a PMS tüneteinek mérséklésében és a cikluszavar rendezésében. A Premens tabletta jelenleg az egyetlen Magyarországon, amely vény nélkül kapható, és ellenőrzött körülmények között termesztett és feldolgozott barátcserjéből készült, állandó összetételű és minőségű kivonatot tartalmaz. A kívánt hatás érdekében a Premensből napi 1 tablettát javasolt szedni legalább 3 cikluson át, a menstruáció alatt is.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!