Az idő még csalóka és szeles, de áprilisban már a legtöbben túl vannak az első túrázáson vagy kerthelyiségi iszogatáson, előkerülnek a lengébb ruhadarabok, és ilyenkor új lendületet kap az ismerkedés is. Meglepő, de ha tavasszal óvatlanok vagyunk, az az intimegészségünkre is hatással lehet.
A tavaszi megújulás nagyszerű időszak arra, hogy többet törődjünk az egészségünkkel – ebbe érdemes beleérteni a női egészséget is. A körültekintő öltözködéssel, tudatos higiéniai szokásokkal és az egészséges életmóddal csökkenthetjük a bakteriális hüvelyfertőzések kialakulásának kockázatát.
Kora tavasszal még nem vagyunk formában
A hosszú tél alatt sokaknál kimerültek az ásványianyag- és vitaminraktárak, emiatt gyengébb lehet az immunrendszerük működése, és a változékony időben sérülékenyebbek lehetünk különösen a felső légúti és húgyúti kórokozókkal szemben. Vírusfertőzés esetén csak a pihenés segít, ha viszont baktériumfertőzés okozza a panaszainkat, akkor gyakran antibiotikumot ír fel az orvos. Bár ezek a gyógyszerek megbízhatóak és hatásosak, ám lehetnek mellékhatásaik: például a szervezetünk számára hasznos baktériumokat is megtizedelik. Emiatt követhet egy jelentéktelen, tavaszi meghűlést például bakteriális hüvelyfertőzés.
Így alakul ki a bakteriális vaginózis
A bakteriális hüvelyfertőzés, más néven bakteriális vaginózis (BV) az egyik leggyakoribb nőgyógyászati probléma, amely nemcsak a strandszezonban, hanem az év bármely szakaszában előfordulhat. A hüvelyben élő Lactobacillusok biztosítják a hüvely élettani, enyhén savas pH-ját, aminek a jelentősége, hogy a savas közegben nem képesek szaporodni a kórokozók. Ha valami miatt ez a védelem meggyengül, és lúgosabb irányba tolódik a hüvelyi pH, az kedvez a hüvelyfertőzések kialakulásának. A BV jellemző tünete a bőséges, híg, fehér vagy szürkés színű, kellemetlen szagú hüvelyi folyás. Nem érdemes megvárni, amíg magától elmúlik, ugyanis számos szövődménye lehet – a visszatérő felfázás mögött például igen gyakran áll kezeletlen bakteriális vaginózis.
Jellemző tavaszi veszélyforrások
Öltözködés. Amikor végre elcsomagoljuk a vastag, téli ruhákat, és előkerülnek a könnyedebb darabok, arra figyeljünk oda, hogy jól szellőző, természetes anyagú öltözéket viseljünk. Kiemelten fontos az alsóneműválasztás, amelyben az anyag és a szabás is számít – a műszálas tangák például jelentősen megnövelik a bakteriális vaginózis kialakulásának kockázatát. A vékony textilcsíkon ugyanis könnyen átjutnak a gáttájékon található kórokozók a hüvelybe, ahol el tudnak szaporodni, ha valami miatt felborult a hüvelyflóra egyensúlya.
Testedzés. Tavasszal sokan kezdenek újra rendszeresen sportolni, legyen szó futásról, biciklizésről vagy edzőtermi órákról. Bár a mozgás önmagában jótékony hatású az egészségünkre, az edzés közbeni izzadás és a nem megfelelő higiénia hozzájárulhat a hüvelyflóra egyensúlyának megbomlásához. Az edzés utáni tisztálkodásnál ügyeljünk arra, hogy ne kerüljön lúgos, illatos tisztálkodószer a hüvelybe, mert az módosíthatja a hüvelyi pH-t, utat nyitva ezzel a kórokozók elszaporodásának.
Szexualitás. A tavasz sokaknál magával hozza a párkapcsolati és a szexuális élet fellendülését is. Azt érdemes tudni, hogy a bakteriális vaginózis nem nemi úton terjedő fertőzés, de kialakulására hatással vannak a szexuális szokásaink. Az új, esetleg több partnerrel fenntartott kapcsolatnál a partner(ek) saját, egészséges baktériumflórája hüvelyfertőzéses panaszokat okozhat. Ha új partnerrel bújunk ágyba, használjunk óvszert, ezzel csökkenthető a fertőzés kockázata.
Immunrendszer és táplálkozás. Tavasszal érdemes odafigyelni az étrendre is, hiszen a vitaminokban, ásványi anyagokban és nyomelemekben gazdag, kiegyensúlyozott és vegyes táplálkozás befolyásolja az immunrendszer működését. Bár a hüvelyflóra közvetlenül az étkezéssel nem befolyásolható, a saját Lactobacillus-flóra táplálása és megerősítése mindenképpen hasznos az intimegészségünk megőrzésében.
Vitagyn C: saját flórám, saját életem
Tavasszal se feledkezzünk el a saját flóránk védelméről! A bakteriális hüvelyfertőzés és a visszatérő felfázás kezelésének és megelőzésének kiegészítésére a patikákban vény nélkül elérhető a Vitagyn C hüvelykrém. Tejsav- és C-vitamintartalma révén helyreállítja a savas hüvelyi pH-t, gátolja a kórokozók szaporodását, és olyan összetevőt is tartalmaz, amely elősegíti a hüvelyflóra regenerálását. Alkalmazása különösen hasznos visszaesés esetén, illetve antibiotikumkezelés mellett. A Vitagyn C hüvelykrém várandós nők és kismamák számára is hasznos. Alkalmazásáról tájékoztassuk a kezelőorvosunkat!
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!