A hideg idő a felső légúti fertőzések csúcsidőszaka, de a náthaszezon a hüvelyi fertőzéseknek is kedvezhet. Mutatjuk, mire érdemes figyelni, hogy elkerüljük a téli bakteriális vaginózist.

Ha elhanyagoljuk, annak következménye lehet

Az év vége a legtöbbeknek merő rohanás, és ilyenkor nincs idő „azt a kis náthát” békében kifeküdni. Ha nem hagyunk az immunrendszerünknek időt arra, hogy tegye a dolgát, és betegen járunk közösségbe, könnyen felülfertőződhet a vírusos náthánk, és bakteriális fertőzés, például torokgyulladás, mandulagyulladás, orrmelléküreg-gyulladás, esetleg arcüreggyulladás, súlyosabb esetben hörgő- vagy akár tüdőgyulladás is lehet a fegyelmezetlenség vége. Ilyenkor már nem elég ágyba bújni és várni a gyógyulást, jóval erősebb segítségre, antibiotikum szedésére is szükség lehet. Az antibiotikum azonban nem válogat az elpusztítandó baktériumok között, így sok esetben nemcsak a kórokozókat semmisíti meg a szervezetben, hanem a bélflóra vagy a hüvelyflóra hasznos baktériumállományát ugyanúgy megtizedelheti.

Gondot okoz, ha felborul az egyensúly

A bélflóra védelmében általában probiotikumot szoktunk szedni az antibiotikum mellé, a hüvelyflóráról azonban még mindig hajlamosak vagyunk megfeledkezni. Így fordulhat elő, hogy az egyik betegségből szinte azonnal a másikba esünk, mert a felső légúti nyavalyákra felírt antibiotikumkúra után a hüvelyflóra is könnyen megváltozhat, aminek bakteriális hüvelyfertőzés lehet a következménye. Ennek a jelei könnyen felismerhetők: bőséges és híg hüvelyfolyás, amelynek a színe szürkésfehér vagy áttetsző, és emellett jellegzetes, leginkább halra emlékeztető szaga is van.

Antibiotikumszedés és hüvelyfertőzés: így függnek össze

Ha az antibiotikum elpusztítja a hüvelyflóra egészséges savasságát biztosító, hasznos Lactobacillusokat (tejsavbaktériumokat), akkor lúgosabb irányba tolódik a hüvelyi pH, utat nyitva a kórokozók szaporodásának. (A káros baktériumok nyilván nem akkor fognak támadni, amíg az antibiotikumot szedjük, hanem miután abbahagytuk a gyógyszeres kúrát.)

Ezt tegyük hüvelyfertőzés esetén

A kellemetlen tünetek észlelésekor a legfontosabb, hogy mielőbb helyreállítsuk a hüvely egészséges pH-értékét. Ehhez hasznos segítség lehet a Vitagyn C tejsavas hüvelykrém, amely recept nélkül kapható a patikában. A hármas hatású Vitagyn C tejsavtartalma révén helyreállítja a hüvely élettani pH-értékét, gátolja a kórokozók szaporodását, továbbá prebiotikum-tartalma révén táplálja a szervezet saját Lactobacillus-flóráját.

Gondoljunk a megelőzésre is

A Vitagyn C hüvelykrém a megelőzés kiegészítésére is alkalmas: azaz, ha már tudjuk, hogy antibiotikumot kell szednünk, kezdjük el használni ezt a készítményt, így megvédhetjük az egészséges savas hüvelyi pH-t. A Vitagyn C hüvelykrémet – kezelőorvosuk tájékoztatása mellett – várandós és szoptató nők is használhatják bakteriális vaginózis és visszatérő húgyúti fertőzések kezelésének és megelőzésének kiegészítésére.

 

Vitagyn C
Vitagyn C - Patikában, vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

A borítókép forrása: Pexels
(Hirdetés)
 
Neked ajánljuk

6 meglepő mód, ahogy az alkohol befolyásolja az egészségét

Az alkohol egészségre gyakorolt ​​hatásának egy része jól ismert, mások azonban meglepők lehetnek. Van hat kevésbé ismert hatás, amelyet az alkohol gyakorol a szervezetre.