Egy friss tanulmány szerint a 35-54 éves nőknél egyre gyakoribb a szívinfarktus, míg az idősebb felnőttek esetében csökkent az arányuk.
A szívinfarktus kockázati tényezői a nők esetében
Számos kockázati tényező növeli a szívbetegség kialakulásának esélyét. A fő kockázati tényezők az alábbiak:
- Magas vérnyomás: A nőknél magas vérnyomás alakulhat ki a fogamzásgátló tabletták mellékhatásaként vagy terhesség alatt. Minden 65 év feletti nő esetében nagyobb a valószínűsége a magas vérnyomásnak, mint a férfiaknál.
- Magas koleszterinszint: Úgy tűnik, hogy az ösztrogén megvédi a nőket az egészségtelen koleszterinszinttől, de a menopauza után az ösztrogénszint csökken, és a magas koleszterinszint valószínűbbé válik.
- Dohányzás: Bár a férfiak valamivel többen dohányoznak, a nemek közötti különbség kisebb, mint valaha, és a nők kisebb valószínűséggel tudnak sikeresen leszokni.
További kockázati tényezők a következők:
- cukorbetegség
- elhízottság
- szívbetegség a családi anamnézisében
- életkor (a kockázat növekszik, ahogy idősödik)
- egészségtelen táplálkozás
- fizikai inaktivitás
- túlzott alkoholfogyasztás.
A hormonok befolyásolják a szívroham kockázatát?
Számos nő vényköteles hormonkészítményeket használ fogamzásgátlásra vagy a menopauza tüneteinek csökkentésére (úgynevezett hormonpótló terápia).
A fogamzásgátló tabletták növelhetik a vérrögképződés kockázatát akár a szívben, akár a lábak ereiben, és emelhetik a vérnyomást is. Tehát, ha magas vérnyomása vagy véralvadási problémája van, más típusú fogamzásgátló módszert érdemes választani. A legtöbb fiatal nő számára azonban biztonságos a fogamzásgátló tabletta szedése.
Az 50 év feletti nőknél fokozott a szívbetegség kockázata, ezért lehetőség szerint teljes mértékben kerülniük kell az ösztrogént és progeszteront tartalmazó gyógyszereket. Ha a szívroham általános kockázata rendkívül alacsony, és szükséges a hőhullámok és más posztmenopauzás tünetek enyhítése, akkor a hormonpótló terápia megfelelő lehet. De 65 éves kor után igyekezni kell elkerülni a használatukat, mert növelik a szívbetegségek és a mellrák kialakulásának a kockázatát.
A szívroham tünetei nőknél
Bár sokan úgy gondolják, hogy a szívinfarktus főként férfiaknál fordul elő, a szívbetegség a vezető halálok mind a férfiak, mind a nők körében. Emiatt ugyanolyan fontos, hogy a nők minden életkorban felismerjék a szívroham jeleit, és azonnal orvoshoz forduljanak.
Az emberek túlnyomó többsége – férfiak és nők – számára a mellkasi fájdalom vagy kellemetlen érzés a szívroham elsődleges tünete. A nőknél azonban nagyobb valószínűséggel jelentkeznek a szívroham kevésbé felismerhető tünetei, beleértve az alábbiakat:
- fájdalom vagy kellemetlen érzés a felsőtest különböző részein (hát, nyak, állkapocs, karok vagy gyomor)
- légszomj
- hideg verejtékezés
- fáradtság
- hányinger és hányás.
Hogyan előzhető meg a korai szívroham?
Bár egyes kockázati tényezők nem befolyásolhatók, sok minden megtehető a szív egészségének védelme érdekében. Becslések szerint a szívbetegségek 80 százaléka, beleértve a szívrohamot és a stroke-ot, megelőzhető az életmódbeli változtatásokkal, mint például:
- Az egészséges testsúly megőrzése: A túlsúly vagy az elhízás növeli a szívbetegségek kockázatát.
- „Szívbarát” táplálkozás: Kerülje a feldolgozott élelmiszereket és a felesleges cukrokat. Egyen teljes értékű, tápláló ételeket (például mediterrán étrend).
- Rendszeres testmozgás: A következetes edzési rutin javíthatja a szív egészségét. Törekedjen legalább heti 150 perc aktív mozgásra.
- Az alkoholfogyasztás csökkentése: A nőknek nem ajánlott a napi egy adagnál több alkohol fogyasztása.
- Stresszkezelés: Egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy nem szabad alábecsülni a stresszt és annak a szív egészségére gyakorolt hatását.
- Éves szakorvosi vizsgálat: A szívbetegséget nehéz megjósolni, különösen, ha nincsenek tünetei. Az éves szűrés a legjobb módja annak, hogy tisztában legyen a kockázati tényezőkkel.