A magasvérnyomás betegségben szenvedők egy része általában nem szedi rendszeresen a gyógyszereit. Ha azonban a vérnyomás tartósan magas, károsíthatja az ereket.
A tartósan magas, kezeletlen vérnyomás számos egészségi probléma (például szívbetegségek, szívelégtelenség, stroke, vesekárosodás, látásvesztés, memóriavesztés és kognitív hanyatlás) kiváltó oka lehet. Amennyiben a kezelőorvosa úgy ítéli meg, hogy a gyógyszeres terápia helyett először érdemes megpróbálni az életmódbeli változtatásokat, az alábbi természetes módok segíthetnek:
Tartsa egyensúlyban a mikrotápanyagok arányát. Fogyasszon kevesebb nátriumot (napi 1500 mg alatti mennyiségben) és több kálium-tartalmú élelmiszert (például szilva, banán, alma, eper, körte, narancs, lencse, brokkoli, karfiol, zöldborsó, kígyóuborka, kukorica, sárgarépa).
Fogyasszon probiotikumokat. A probiotikumokat, vagyis a fogyasztható élő baktériumokat tartalmazó ételek fogyasztása összefüggésbe hozható az egészségesebb vérnyomásértékkel.
Fogyjon vagy őrizze meg az egészséges testsúlyát. A felesleges kilók tartósan magasabbá „teszik” a vérnyomást, így fokozva a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának a kockázatát.
Mozogjon többet. A rendszeres fizikai aktivitás – főleg az aerob edzésformák (például gyorsabb séta, futás, kerékpározás) - bizonyos esetekben ugyanolyan előnyös lehet a szív számára, mint a gyógyszeres kezelés.
Stresszkezelés. Mindenki életében előfordul – ritkábban vagy gyakrabban – különböző mértékben a stressz. A tartós stressz azonban megemelheti a vérnyomást, így fontos az egyéni igényeknek megfelelő stresszkezelési módszerek (például jóga, meditáció) gyakorlása.
Vajon ezek tényleg hatékonyak?
Előfordul, hogy a magas vérnyomást kizárólag életmódbeli változásokkal csökkenthető, más esetekben azonban az egészséges életmód kiegészítéseként gyógyszerek szedésére is szükség lehet.