Néhány ember számára a legnagyobb gondot a visszerek kinézete jelenti, de sajnálatos módon jóval súlyosabb egészségi problémákat is okozhat.

A visszerek olyan „rendellenes”, domború, csavarodott, kék vagy lila színű erek, amelyek jellemzően a lábakban alakulnak ki. A visszértágulat megnöveli a vér nyomását a lábakban, ami az érfalak gyengülését, az erek megduzzadását és kiemelkedését okozhatja.

Nőknél és férfiaknál is kialakulhat a visszértágulat, melynek valószínűsége az életkor előrehaladtával egyre nagyobbá válik. Egyes becslések szerint a felnőttek 30 és 50 százalékát érintheti. A kockázati tényezők közé tartoznak az alábbiak:

  • visszerek a családi kórtörténetben
  • túlsúlyos
  • sok állást igénylő munka
  • terhesség
  • fogamzásgátló tabletta használata
  • hormonpótló terápia.

Melyek a leggyakoribb tünetei?

A legtöbb esetben a visszerek nem jelentenek komoly problémát, valójában inkább csak kellemetlenek, ami a nap végén zavaróbb lehet - főleg, ha sokat állt a nap folyamán.

visszér mélyvénás trombózis tüdőembólia
Forrás: Shutterstock / PuzzlePix

Bizonyos esetekben az állapot súlyosabb egészségi problémákhoz (például vérrög kialakulása) vezethet, melyre a lábban jelentkező fájdalom, viszketés, barnás elszíneződés, valamint fáradtságérzés utalhat – különösen akkor, ha ezek a tünetek hirtelen jelentkeznek.

Melyek a visszeresség veszélyei?

A legújabb kutatások szerint a visszerességben szenvedőknél nagyobb valószínűséggel alakul ki mélyvénás trombózis vagy tüdőembólia.

A mélyvénás trombózis akkor fordul elő, ha vérrög képződik a test egyik mélyvénájában. Jellemzően lábfájdalmat és duzzanatot okozhat.

Ha egy vérrög leszakad és a tüdőbe jut, azt tüdőembóliának nevezik. Ez életveszélyes állapot, amely azonnali orvosi ellátást igényel. A tünetek közé tartozhat a mellkasi fájdalom és a légszomj.

Mire kell figyelni?

A legjobb megoldás a visszerek megelőzésére vagy kordában tartására, ha fizikailag aktív marad. Az egészséges testsúly fenntartása, valamint a mérsékelt testmozgást javasolt, például kerékpározás, futás vagy úszás hetente négy-öt alkalommal.

Ha visszere van, a kompressziós harisnya viselése napközben, továbbá a lábak felemelése hosszú járás vagy állás után segíthet a tüneteken azáltal, hogy javítja a véráramlást.

Ha kipróbálja ezeket, de továbbra is zavaró tünetei vannak, kérdezze meg orvosát az alacsony kockázatú eljárásokról, amelyek segíthetnek a visszeres tünetek enyhítésében.

Borítókép forrása: Shutterstock / PuzzlePix
 
Neked ajánljuk

6 meglepő mód, ahogy az alkohol befolyásolja az egészségét

Az alkohol egészségre gyakorolt ​​hatásának egy része jól ismert, mások azonban meglepők lehetnek. Van hat kevésbé ismert hatás, amelyet az alkohol gyakorol a szervezetre.