A pacemaker normális ritmusban tartja a szívverést, de ritka esetekben ezzel a beültetett eszközzel kapcsolatos fertőzés veszélyeztetheti az életét.
Hogyan működnek a pacemakerek?
A beültetett pacemakerek az elektromos impulzusok folyamatos áramlásával normalizálják a szívverést. A legtöbb esetben a készülék ezeket az impulzusokat a szívéhez csatlakoztatott vezetékeken keresztül küldi. A legtöbb szívritmus-szabályozó készüléknek vannak vezetékei. Az ezekkel kapcsolatos fertőzés ritka, de lehetséges szövődmény.
Mikor fordulnak elő ezek a fertőzések?
A pacemakereket kis metszéseken keresztül ültetik be és cserélik ki. A legtöbb fertőzés a műtét után következik be. A fertőzések aránya a kezdeti implantátumoknál 0,5 százalék körüli, míg a cseréknél esetében körülbelül 2 százalékos a gyakoriság.
Hol alakulhat ki a fertőzés?
A legtöbb fertőzés a bemetszés helyén alakul ki, vagy ott, ahol a vezetékek a szívhez csatlakoznak. A belső fertőzés észrevétlenül terjedhet. Ragadós filmréteg alakul ki, amely lehetetlenné teszi a fertőzés megszüntetését - még antibiotikumok esetén is, hacsak nem távolítják el teljesen a pacemakert és a vezetékeket.
Milyen jelekre és tünetekre kell figyelni?
Az alábbi tünetek utalhatnak a rejtett pacemaker fertőzésre:
- láz
- hidegrázás
- llokalizált bőrpír
- hányinger
- fájdalom és váladékozás az implantátum helyén
- a pacemaker eróziója a bőrön keresztül.
Ha a fertőzést nem kezelik, akkor súlyosabb tüneteket észlelhet, beleértve a következőket:
- fogyás
- vér a vizeletben.
A fertőzés akár több hónapig is tünetmentes maradhat. Ha azt veszi észre, hogy nem érzi jól magát az implantációs műtét után, beszéljen a kezelőorvosával.
Mennyire veszélyes a pacemakerrel kapcsolatos fertőzés?
A pacemakerrel kapcsolatos fertőzés a bakteriális fertőzések egy speciális típusa, az úgynevezett endokarditis. Idővel a fertőzés megbetegíti a szívbillentyűket is, és a véráramon keresztül pedig a tüdőbe és az agyba terjedhet. Ha nem kezelik, akár halálos kimenetele is lehet.