A veséknek alapvető szerepük van a szervezet megfelelő működésében: kiszűrik a felesleges folyadékot és anyagokat, amelyek azután a vizelettel kiürülnek.
A krónikus vesebetegség következménye a veseműködés fokozatos csökkenése.
A krónikus vesebetegség leggyakoribb kockázati tényezői:
- A nők esetében nagyobb a veseelégtelenség kialakulásának kockázata.
- A cukorbetegség, a magas vérnyomás és az elhízás kulcsfontosságú kockázati tényező.
- Az egyéb kockázati tényezők közé tartozik a dohányzás, a szív- és érrendszeri betegségek, a krónikus vesebetegség családi halmozódása, az idősebb életkor és a vese veleszületett rendellenessége.
A krónikus vesebetegség korai szakaszában jellemzően csak általános tünetek jelentkeznek. Például:
- a vizeletmennyiség változása
- hányinger, hányás
- étvágytalanság
- fáradtság
- alvási problémák.
Ritkábban légszomj, a láb és a boka duzzanata, izomrángások és görcsök, tartós viszketés és mellkasi fájdalom is tapasztalható.
Hogyan előzhető meg a krónikus vesebetegség kialakulása?
Ha valaki már krónikus vesebetegségben szenved, többnyire nincs számára gyógymód, csak fenntartó kezelés. De a korai diagnózis és terápia segíthet megelőzni a veseelégtelenséget és a veseátültetés szükségességét. Az olyan kockázati tényezők kezelése, mint például a magas vérnyomás, a cukorbetegség és az elhízás, csökkenti a vesebetegség kialakulásának esélyét. A dohányzás károsíthatja a vesét és súlyosbíthatja a meglévő vesekárosodást, így az arról való leszokás szintén segíthet megelőzni a vesebetegségeket.
Fontos, hogy ha a fentebb leírt betegségekben szenvedünk, beszéljünk a kezelőorvosunkkal a vesék egészségéről is. Vannak egyszerű vér- és vizeletvizsgálatok, amelyek már korai stádiumában kimutathatják a krónikus vesebetegségeket. Minél korábban diagnosztizálják a krónikus vesebetegséget, annál nagyobb az esély a veseelégtelenség megelőzésére és az egyéb szövődmények (például a szívinfarktus és agyvérzés) kockázatának csökkentésére.