Milyen kiskedvencet válasszunk, ha hüllőt tartanánk otthon?
Az opciók száma rengeteg, ha azon törjük a fejünket, hogy milyen lakókkal töltsük meg a terráriumot. A hüllők remek háziállatok, azonban nem mindegyik hüllőfajta ajánlott kezdőknek. A terrarisztikában már gyakorlottabbak szinte bármelyik hüllőnek jó körülményeket tudnak biztosítani, ha azonban az első gyíkon, kaméleonon vagy más kétéltűn gondolkozunk, akkor jobb, ha a kevésbé problémás fajták közül válogatunk.
Amit minden hüllőről tudni kell
Ahogy a kígyók esetében, úgy a hüllőknél is nagyon fontos, hogy milyen terráriumban élnek. Elengedhetetlen számukra elég helyet biztosítani a pihenéshez, mozgáshoz. Bár az esőerdő-terráriumok néznek ki a legérdekesebben, ezek inkább haladó hüllősökhöz kerüljenek. A kezdők inkább azokat az állatokat tudják a legjobban kezelni, amelyek a sivatagosabb, száraz területet kedvelik. Nem mindegy, hogy melyik állatnak milyen növényzetet biztosítunk a terráriumába, az agámák például kizárólag a száraz, növény nélküli helyeken tudnak megélni.
A hüllőknek is szükségük van mozgásra, így, ha tehetjük, engedjük ki őket hetente többször is a terráriumból egy kis szobai, felügyelt "sétára". Tartsuk észben, hogy nem jól viselik a stresszt, így ha lehet, ne simogassuk őket.
A leendő gazdik számára alapvető információ, hogy több hüllő és kétéltű is szalmonellát terjeszt, így minden alkalommal, ha hozzájuk értünk, alaposan mossunk kezet. Tegyünk így a terrárium takarítása után is.
Csak akkor költöztessük be a terráriumba a hüllőnket, ha a kereskedésben érdeklődtünk, és minden szukséges eszközt (növény, párásító, vagy épp, hogy párátlanító, homok, kő, stb.) beszereztünk, mert az állat csak jó körülmények között érzi otthonosan magát.
Melyik hüllőfajtákat válasszuk?
Ha gyerek mellé kerül a hüllő, figyeljünk a méretre, azaz, ne nőjön meg akkorára, mint általában a leguánok vagy egy nagyobb teknős, hanem kézbevehető méretű és ártalmatlan legyen. A leginkább javasolt a szakállas agáma, a kaméleon és az ékszerteknős.
Ha felnőtthöz kerül az állat, szintén a stresszt leginkább tűrő, legkevésbé kényes szakállas agáma, az ékszerteknős, a görögteknős vagy a kaméleon a legjobb ötlet, de leopárdgekkó vagy leguán mellett is dönthetünk.
Az agáma és a gekkó a sivatagos, növénymentes terráriumot kedveli, rovarral táplálkozik, míg a szintén rovarokat fogyasztó kaméleonnak már szüksége van növényekre és egy nagyon jól szellőző élőhelyre. A zöld leguán tartása ugyan nem bonyolult, de nem könnyű kialakítani számára az elég nagy és párás esőerdei terráriumot, és arra is fel kell készülni, hogy 15-20 évig él. Az agámák és gekkók 8-14 évig a társaink maradnak, a kaméleonnak pedig alfajtól függően 2 és 6 év közötti a várható élettartama.
Mindegy, hogy agáma, gekkó vagy leguán mellett döntünk, ezek az állatok a meleget igénylik, így folyamatosan ellenőrizni kell a lakóhelyük hőfokát. Ez a legfőbb kulcsa annak, hogy jól és egészségesen éljenek.