Panellakásba nem ajánlott, de kastélykert sem kell ahhoz, hogy egy ilyen nagy tyúkalkatú madarat tartsunk. Sokakat ámulatba ejt a lehetőség, hogy színpompás pávájuk legyen.
Manapság sokféle különleges állatot lehet otthon tartani, persze az egzotikus élőlényeket nem érdemes tapasztalat nélkül hazavinni, mert a hirtelen fellángolás könnyen az állat megbetegedéséhez vagy elhullásához vezethet. Ettől függetlenük nem okoz nehézséget ma már beszerezni egy törpekengurut, sivatagi rókát, szurikátát, kajmánt vagy akár egy pávát.
A színpompás páva madarak régen a királyi udvarok lakói voltak, a hímek díszes tollazata a legtöbb embernek szemetgyönyörködtető. A pávák nagytestű madarak, nagy helyet igényelnek, hangjuk nem túl kellemes, de mindezeket leszámítva nem nehéz a tartásuk. Azt is mondhatnánk, olyan, mint egy tyúkot tartani, csak ez jóval nagyobb.
Minden pávafaj természeténél fogva poligám, azaz egy kakas mellé több tyúkot lehet tenni. A nőstények évente 4-10 tojást tojnak, a fiókák 7-10 hétig anyjuk gondozása alatt maradnak, követik, mint a tyúkot a csibéik. A pávák 2-3 éves korukban válnak ivaréretté, a hímeknek akár 4 évbe is telhet, mire teljesen kifejlődnek híresen sokszínű farktollaik.
A pávák mindenevők vagyis mind a növényi mind állati eredetű táplálékot fogyasztanak. A vadonban a pávák a legkülönfélébb dolgokat is megeszik pl.:
-
Magok
-
Növények, növényi részek, hajtások, rügyek, gumók
-
Virágszirmok
-
Vadon termő zöldségek, gyümölcsök
-
Csigák, meztelencsigák
-
Rovarokat
-
Hüllők és kétéltűek: egy kifejlett páva gond nélkül megehet egy kisebb békát, gyíkot, siklót
A vadon élő pávák többnyire növényekkel és magvakkal táplálkoznak, mivel ezek könnyen hozzáférhetők. Azonban szívesebben esznek rovarokat, mivel azok a táplálékok gazdagok fehérjékben, amelyek döntő fontosságúak tollazatuk kialakulásában és fejlődésében. A pávák otthon különféle magkeverékekkel táplálhatóak, a kertben összegyűjtik a rovarokat, de biztosítsunk számukra tojást, lisztkukacot, viaszmoly lárvát is néha csemegeként!
A páva tartásához nagy tér kell. A túl nagy meleg elől el kell, hogy tudjon rejtőzni, bokrok közé, fa alá vagy egy “ól”-ba. Éjszakára pedig előszeretettel repülnek fel valami magaslatra, kerítésfalra, fára.