A macskatartók mindennapjaihoz hozzátartoznak a kisebb-nagyobb karmolások és harapások, melyek sokszor ártalmatlanok, de egyes esetekben betegségeket is okozhatnak.
Ha megijed és veszélyben érzi magát, vagy csak elragadtatja magát a játék során, a macska könnyen odakaphat gazdája kezéhez vagy arcához. Noha ezek a karmolás okozta sérülések sok esetben gyorsan begyógyulnak, kockázatot is hordozhatnak magukban.
A cicák szája tele van olyan baktériummal, ami sebbe kerülve gyulladást okozhat az embernél. Míg az otthon tartott macskák általában be vannak oltva a legtöbb súlyos betegség, például veszettség ellen, a kóbor cicáknál ez nem valószínű.
A kezelés nélkül hagyott karmolás legrosszabb esetben átterjedhet más testrészekre is és vérmérgezést okozhat, ezért tényleg érdemes odafigyelni arra, hogy a seb nem-e duzzad, fájdalmas vagy színeződik-e el.
Milyen betegségeket hordozhatnak a macskák?
- Pasteurella multocida baktérium okozta fertőzés – szinte minden macska és kutya szájában megtalálható baktérium, mely a bőr mélyebb rétegeibe jutva gyulladást okoz
- “Macskakarmolási betegség” - a Bartonella henselae nevű baktérium okozza, mely leggyakrabban az egyévesnél fiatalabb, vagy bolhás, vagy vadászó macskákban található meg, és sokszor nem őket betegíti meg, hanem az embert, akinek átadták
- Veszettség – sok emlőshöz hasonlóan a cicák is terjeszthetik a veszettséget, mely végzetes lehet, ha nem kezelik, de szerencsére nagyon ritka, mivel a legtöbb házimacska be van oltva ellene
- Tetanusz – a Clostridium tetani által okozott betegség ellen is van oltás, amit macskaharapás vagy -karmolás után érdemes beadatni akkor, ha öt éven túl kaptuk az azt megelőző vakcinát.
Mik lehetnek a tüneteink?
- A seb környékének pirossága vagy elszíneződése
- Duzzanat
- Gyulladás
- Melegségérzet
Egyéb, komolyabb esetre utaló tünet lehet az izomgyengeség, izzadás, láz vagy hidegrázás, folyadék szivárgása a sebből – ekkor mindenképpen forduljunk orvoshoz!