Az alvás egyre nagyobb figyelmet kap. Ennek ellenére továbbra is élnek az azzal kapcsolatos tévhitek, amelyek megakadályozhatják a pihentető alvást.

Íme, a leggyakoribb tévhitek az alvással kapcsolatban:

Mindenkinek szüksége van 8 óra alvásra

Nem kérdéses, hogy a világ egészségesebb és boldogabb hely lenne, ha az emberek rendszeresen többet aludnának éjszakakánként, de az igazság az, hogy nem mindenkinek van szüksége nyolc óra alvásra. Az alvásigények egyénenként változnak, és erősen befolyásolja a genetika. Két biológiai rendszer szabályozza az alvást, és nagyban meghatározza, mennyi alvásra van szükségünk. A cirkadián rendszert, a 24 órás biológiai ritmusok sorozatát elsősorban a világosság és a sötétség befolyásolja. Minden emberi cirkadián órája nagyjából 24 órás ciklusban működik, de az egyéni biológia egyedi, így ez kissé eltérő lehet. Még a cirkadián időzítés kis eltérései is befolyásolhatják az alvás-ébrenlét ciklusokat és az alvási szükségletet. A másik rendszer a homeosztatikus, belső alvási késztetés, amely fokozódik, ha minél hosszabb ideig volt ébren, és növeli az úgynevezett „alvási nyomást”, de ez is egyénenként eltérő.

Hat óránál kevesebb alvással is elegendő

Ugyan az alvásigények változók, de szinte mindenki egészségi, jó közérzeti és teljesítménybeli hiányosságokkal küzd, ha rendszeresen kevesebb, mint hat órát alszik egy éjszaka. Vannak olyan emberek, akik a legjobb teljesítményt nyújtják és egészségesek maradnak hat óránál rövidebb pihenéssel is, de a becslések szerint ők nem haladják meg a lakosság öt százalékát. A kutatások szerint egy ritka génmutáció lehet az egyik magyarázata annak, hogy ennek a kis csoportnak miért van szüksége kevesebb alvásra.

alvás tévhitek
Forrás: Shutterstock / PuzzlePix

Az alvásigény az életkorral csökken

Általános tévhit, hogy az életkor előrehaladtával kevesebb alvásra van szükségünk. Ez nem így van. Az alvásigények a gyermek- és serdülőkor során változnak – a fiatalabb embereknek több alvásra van szükségük, mint a felnőtteknek. Előfordulhat, hogy idősebb korában kevesebbet alszik, de ez nem jelenti azt, hogy kevesebbre is van szüksége nyolc óránál. Ami az életkor előrehaladtával változik, az alvásproblémák (például álmatlanság, elalvási vagy alvási nehézség, alvási apnoe, korai ébredés) gyakorisága. Kutatások szerint a 60 év feletti felnőttek közel 50 százaléka tapasztal álmatlanságot. Ennek egyik oka az, hogy a cirkadián ciklus fokozatosan gyengül az életkor előrehaladtával, ami hozzájárul az eltérőbb alvás-ébrenlét szakaszokhoz és az alvási minták megváltozásához. Előfordulhat, hogy az idősebb felnőttek kevesebbet alszanak éjszaka, és napközben aludniuk kell, hogy kipihentek maradjanak.

Hétvégén teljesen bepótolhatja a kimaradt alvásidőt

Gyakori, hogy a hétvégét arra használjuk, hogy pótoljuk az elveszett alvásidőt. A hétvégi regenerálódás segít, de valószínűleg nem törli el teljesen a hét közbeni alváshiány negatív hatásait. A kutatások azt mutatják, hogy az alvásmegvonás után a hétvégi alvás nem állítja vissza teljesen a figyelmet, a fókuszt és a kognitív teljesítményt. Sőt, a túl sok plusz alvás a hétvégén következetlen lefekvés- és ébrenléti időket eredményez. A rendszertelen alvási ütemterv felboríthatja az alvás-ébrenlét ciklusát, vasárnap esti álmatlansághoz vezethet, és nagyobb valószínűséggel alszik rosszul a következő héten.

Borítókép forrása: Shutterstock / PuzzlePix
 
Neked ajánljuk

6 meglepő mód, ahogy az alkohol befolyásolja az egészségét

Az alkohol egészségre gyakorolt ​​hatásának egy része jól ismert, mások azonban meglepők lehetnek. Van hat kevésbé ismert hatás, amelyet az alkohol gyakorol a szervezetre.