Míg az anya a testében növekedve érzi a baba jelenlétét, és így fizikailag és lelkileg és érik a szülővé válásra, addig az apukáknak ez egy tudatosabb döntés és felkészülés kell, hogy legyen.

Bár egy bizonyos kor felett vagy kapcsolati állapotnál sok ember elkezd vágyni arra, hogy szülő legyen, amikor mindez manifesztálódik, és megtudjuk, hogy egy új életért leszünk felelősek, elég vegyes érzelmek öntik el az embereket – és ez teljesen természetes.

apasag
Forrás: unsplash.com

Jön az öröm, a várakozás, de mellette az aggódás, a félelem is, hogy megbirkózunk-e majd vele, képesek vagyunk-e rá. Azt gondoljuk az anyáknak valamivel könnyebb dolguk van, hiszen a bennük növekvő magzat egy idő után tudatosítja náluk, hogy az ő testükből egy kisgyermek lesz hamarosan. Az apák számára ez kicsit megfoghatatlanabb mindaddig, míg ott nincs a gyermek a kezükben. Nézzük, milyen módokon készülhetnek a leendő apák, hogy minél talpraesettebb szülők legyenek.

  • Kutassanak, tájékozódjanak. Az ismeretek megszerzése és átszűrése magunkon sokat segít. Akár arról legyen szó, hogy milyen lehet a reggeli rosszulléteket megélnie a nőnek, és ebben, hogyan tudjuk támogatni, akár arról, hogy miként kell egy újszülöttel, netán egy örökbefogadottal bánni. Manapság nemcsak könyvek, hanem az internet, sőt, online csoportok, szemináriumok is elősegítik a tanulást.

  • Maradjunk egészségesek! A legnagyobb kincs és a legnagyobb érték is lesz, hiszen egy gyermek mellett nem marad időnk kidőlni. Éppen ezért jó, ha még időben a megelőzésre koncentrálunk. Menjünk el a szűrővizsgálatokra, szokjunk le káros dolgainkról, változtassunk étrendünkön, ha szükséges, és erősítsük immunrendszerünket!

  • Kommunikáció és csapatjáték. A szülőség átlagos esetben két felállásos dolog, és rengeteget segít, ha a párok megbeszélik előre, ki mit, hogy tervez, akár a szülésre nézve, akár az első hónapokban. Praktikus kérdésekről lehet szó, mint, hogy ki kel fel éjszaka, hogy történjen a babakocsi beszerzése stb.

  • Gondolkodjunk apaként! Érdemes kicsit elmélkedni azon, milyen apukák szeretnénk lenni. Elképzelni akár konkrét jelentetek a gyerekkel. Csak a saját döntésünkön múlik, hogy milyen szülők leszünk, és nagyon jó, ha ezt már előre programozzuk az agyunkban.

  • Járjunk a szülői közösségekbe! Akár a szülésfelkészítőről van szó, akár az ultrahangról, legyünk ott minél több eseménynél és éljük át. Ha van időnk és kedvünk, akár online apa klubokhoz is csatlakozhatunk. Örökbefogadó szülőknek pedig kifejezetten hasznosak a szemináriumok a sorstársakkal.

  • Az apró gesztusok is számítanak. A készülés élményében az apa is egyre erősebben részt tud venni, ha például együtt zuhanyzik a terhes feleségével, ha beszél a pocakhoz, ha egy-egy tárgyat megvesz előre, ami biztosan kell, és elképzeli, hogy használja majd azt a gyermekkel.

  • Készüljünk a változásokra. Amik eleinte aggasztónak tűnnek, azok később az életünk részévé válnak majd. Vagyis kevesebb lehet az alvás, időszakosan csökkenhet a szexuális együttlétek száma, és bizony, a gyerek körül forog majd minden. De ha időben felkészülünk erre mentálisan, akkor nem fogunk szorongani. Sőt, kitalálhatjuk a párunkkal megbeszélve, hogyan ne sérüljön az egység, és hogy tartsuk fenn a szerelmet is, ne csak a szülőséget.

  • Találjuk meg a szövetségeseket! Vonatkozik ez a nagyszülőkre, a baráti családokra, a védőnőre, orvosokra. Térképezzük fel, adott esetben, ki miben tud majd a segítségünkre lenni, és ezt beszéljük is meg velük. Kevésbé lesz félelmetes az új jövevény érkezése, ha tudjuk, van egy védőhálónk, akikre számíthatunk.

Forrás: https://www.healthline.com/health/preparing-for-fatherhood
Borítókép forrása: unsplash.com
 
Neked ajánljuk

6 meglepő mód, ahogy az alkohol befolyásolja az egészségét

Az alkohol egészségre gyakorolt ​​hatásának egy része jól ismert, mások azonban meglepők lehetnek. Van hat kevésbé ismert hatás, amelyet az alkohol gyakorol a szervezetre.