Számtalan ember képtelen estére kikapcsolni, leengedni és emiatt a stressz tovább pörgeti őket, aminek eredménye az álmatlanság vagy alvási rendellenességek. Akiken nem segítenek a szelídebb gyógymódok, altatókhoz, nyugtatókhoz folyamodnak, melyeknek viszont hosszú távon káros következményei lehetnek.
Az altatók és nyugtatók vényköteles gyógyszerek, amelyeket a rövid távú alvási probléma kezelésére szoktak felírni az orvosok.. A nyugtatóknak vagy altatóknak nevezett gyógyszerek csoportjába tartozó szerek általában benzodiazepinek. Elterjedt tévhit, hogy egy személy nem függhet az altatóktól, bár a felírás lejárta után nehezen alszik el nélküle, és elvonási tüneteket tapasztal. Az altatóknak a függőségen túl egyéb kellemetlen mellékhatásai is lehetnek:
-
Kézremegés (elvonási tünet)
-
Székrekedés
-
Problémák az egyensúly megtartásával
-
Szédülés
-
Szájszárazság
-
Gázgépződés
-
Fejfájás
-
Az étvágy megváltozik
-
Figyelem és memória problémák
Ha valakinek altatót írnak fel, gondosan követnie kell az orvos vagy gyógyszerész utasításait, valamint a recept címkéjét. Megfelelő orvosi útmutatás nélkül könnyen elkezdheti a szerrel való visszaélést, azaz függőség alakul ki. Ennek első tünetei, hogy már nem elég a kezdeti dózis, és öntörvényűleg emeli az adagját, majd vágyat érez a szer után, ingerlékeny lesz és képtelen megnyugodni az altató nélkül, emlékezetkiesést tapasztal és egyéb tipikus, elvonási tüneteket.
A hosszú távú függőség komoly szervi problémákhoz vezethet, kialakulhat depresszió, alvajárás, szívritmuszavar, légszomj, de akár kóma vagy halál is bekövetkezhet egy túladagolás következtében. Aki azt tapasztalja, hogy a függőség jelei jelentkeznek nála vagy élettársánál, az haladéktalanul kérjen segítséget a leszoktatásban.