A heroin egy opioid kábítószer, ami morfiumból származik. Injektálható, szippantható, füstölhető. A heroinfüggőség, olyan rendellenesség, amely a heroinhasználat következtében az agyban és a viselkedésben bekövetkező változásokkal jár.
A heroin erősen addiktív szer. Az opioidok, az agyi receptorokhoz (ingerfelvevő sejtek) kötődve felszabadítják a dopamint, ami “feldobja” az embert, ám ez a felszabadulás csak átmeneti, így a szerhasználó ismét vágyakozni fog. A többszöri használat azt eredményezi, hogy az agy természetes úton már nem termel dopamint, mint korábban. Tehát egyre több és több szer kell, hogy kiváltódjon ugyanaz a “jó” érzés.
Függőség bárkinél kialakulhat, ennek ellenére nem minden egyszeri droghasználó lesz addiktív. A függőség a kutatók szerint is bonyolult dolog, aminek hátterében lehet genetikai hajlam, pszichológiai tényezők és környezeti elemek. Bizonyos tényezők növelhetik a kialakulás kockázatát.
A kábítószer-függőség kialakulására hajlamosabbak azok:
-
más függőségeik vannak (dohányzás is)
-
van vagy volt már a családban függő személy
-
súlyos depresszió vagy szorongás a háttérben
-
munkanélküliség
-
a környezete a függőségre befolyásoló vagy egyes személyek gyakorolnak befolyásoló hatást rá
Hogyan vehetjük észre, mik a jelei a heroinfüggőségnek?
A korai szakaszban előfordulhat, hogy nincsenek tünetei az opioid használati rendellenességnek, különösen akkor, ha az illető nagy erőkkel igyekszik elrejteni a használatát. A gyakoriság növekedése azonban egyre inkább növeli a lebukást.
A heroinhasználat jelei és tünetei a következők lehetnek:
-
izgatottság vagy álmosság
-
homályos, zavaros beszéd
-
szűk(ebb) pupillák
-
depresszió
-
memória problémák
-
tűnyomok (ha injektálják a szert)
-
orrfolyás vagy orrdugulás (ha a gyógyszert felszívják)
-
székrekedés
-
csökkent fájdalomérzet
Másodlagos jelek lehetnek:
-
a megjelenés megváltozása vagy a személyes higiénia csökkenése
-
viselkedésbeli változások, például hirtelen titkolózás vagy agresszió
-
hirtelen pénzhiány, kölcsön kéregetés
-
problémák az iskolában vagy a munkahelyen
-
kockázatos vagy veszélyes viselkedés
Az addikció előbb utóbb nemcsak a használónál jelent majd komoly problémákat, hanem a környezetére nézve is veszélyessé válik. Ha bárkinél ilyen jeleket tapasztalunk, kérjünk segítséget! A Budapesti Rendőr-főkapitányság drogsegély vonal száma: 06-80-202-502 és éjjel-nappal hívható. További segélyhívó számok ezen a linken találhatóak.