Több jelentős folyamat is történik, amikor a reggeli kávénkat fogyasztjuk.
Van, aki az íze miatt kávézik, és van, aki csak a hatása miatt viseli el a népszerű ital keserű ízét. A kávé bizonyítottan segít a testnek a felébredésben és fokozza a koncentrációt, de vajon mi történik még az agyban, mikor megisszuk a reggeli italunkat?
Boldogsághormonok szabadulnak fel
Egy finom kávétól nem csak úgy érezzük, hogy a lelkünknek tesz jót, hanem valóban így van, boldogabban érezzük tőle magunkat. A rendszeresen kávézók kevésbé válnak depresszióssá, ez pedig a benne található antioxidánsoknak köszönhető.
Fókuszáltabbá válunk
A kávézás után pontosabban, fókuszáltabban tudunk dolgozni, gondolkodni. Az Eurek Alert kutatása szerint pontosan fél órával a kávézás után kezd el aktívvá válni az agyműködésünk és jobb lesz a memóriánk. A fentebb említett kutatás során elvégzett kísérletek alatt az alanyok kávézás után könnyebben felismertek a szavakat, de csak a pozitívakat, a negatív kifejezésekkel szemben nem működött a kávé. Így arra jutottak a kutatók, hogy a pozitív információk befogadásában segít a koffein.
Nő az agyi aktivitás, főleg cukorral
Ha egy kanál cukorral isszuk a kávét, akkor a koncentráció jobban megy és gyorsabban tudunk válaszolni a kérdésekre. A receptorok még könnyebben juttatják át az információkat, a memória jobban működik. Fontos, hogy azért ne vigyük túlzásba a cukorfogyasztást.
Komplexebb a gondolkodás
Kávézás után jobban mennek az összetettebb feladatok, például a zenélés vagy a dupla monitoron való munkavégzés. Felélénkül az agy vérellátása, ettől pedig összetettebben tudunk gondolkodni.
Borítókép forrása: unsplash.com