Késő ősszel és az év vége felé sokan érezzük magunkat lehangoltnak, és úgy tűnhet, hogy nagyon sokat kell várnunk addig, mire újra derű vesz majd bennünket körül. A környezetünkben azonban több olyan apróság is rejtőzik, amelyekkel némi örömöt csempészhetünk a mindennapokba, amivel az enyhe depressziós panaszok ellen is tehetünk.

Nem csak egy jó könyv vagy egy új sorozat dobhat fel – érdemes a kamrapolcok tartalmát is új szemmel nézni! Bizonyos alapanyagok hatékonyan támogatják a szerotonin, vagyis az úgynevezett „boldogsághormon” termelését. Ezek az ételek általában gazdagok a triptofán nevű esszenciális aminosavban, amely elősegíti a szerotonin szintézisét. A szerotonin pedig a jó közérzetért, az optimizmusért és a nyugalomért felelős hormon. Hiányában könnyen megjelenhetnek nálunk az enyhe depresszió tünetei: a tartós lehangoltság, hangulatingadozások, motivációhiány.

Lássuk, milyen ételek segíthetnek, hogy jobban érezzük magunkat a borús hétköznapokon!

Banán: az ízletes déligyümölcs gazdag triptofánban, B6-vitaminban és magnéziumban, amelyek együtt támogatják a szerotonintermelést, ezáltal ellazítanak és feldobják a hangulatot. Egy banán reggelire vagy edzés előtt is kiváló választás!

Csokoládé: néhány kocka jó minőségű, magas kakaótartalmú csokoládé segíthet enyhíteni a stresszt, hiszen a benne található feniletilamin szerkezete hasonlít a szervezetben termelődő adrenalinra és dopaminra. Ezek kissé gyorsítják a pulzust, emelik a vérnyomást, a vércukorszintet és a teljesítőképességet, így javítják a hangulatot. Érdemesebb minél sötétebb és magasabb kakaótartalmú változatot választani.

Diófélék: a mandula, a mogyoró és a kesudió is remek választás, ha egy kis boldogságot keresünk. Ezek az olajos magvak omega-3-zsírsavakat, E-vitamint és triptofánt tartalmaznak, amelyek támogatják az agyműködést, fokozzák a koncentrációt és csökkentik a stresszt.

Zsíros halak: a lazac, tonhal és makréla gazdag omega-3-zsírsavakban, amelyek enyhe depresszió esetén is hatékonyak lehetnek.

Tojás: a tojás magas triptofántartalma révén hozzájárul a szerotonin szintéziséhez. Egy tartalmas tojásos reggeli nemcsak energiával lát el, hanem segít a napot is jobb hangulatban indítani.

Joghurt: a bélflóra egészsége szoros összefüggésben van a jó közérzettel. A joghurtban található probiotikumok támogatják az emésztést és segítenek a szerotonin termelésében is.

Osztriga: bár nálunk nem túl gyakori étel, az osztriga cinkben és tirozinban gazdag – utóbbi segít a dopamintermelés fokozásában, így javítja a hangulatot.

A kedvenc ételeink: ne felejtsük el, hogy a kedvenc ízeink is sokat tesznek a hangulatunkért. Egy jól összeállított étrendben az örömet adó ételek is helyet kapnak, hiszen egyensúlyra van szükség. Soha, semmilyen diéta miatt ne legyünk önmagunkkal olyan szigorúak, hogy elveszítsük az evés örömét! Főzzünk és együnk együtt a családtagjainkkal és a barátainkkal – a közösség megélése is támogatja a mentális egészségünket.

Van, amikor ennél többre van szükség

Ha viszont sem a jó ételek, sem a jóízű nevetés nem segít, és tartósan lehangoltnak, erőtlennek érezzük magunkat, azt vegyük nagyon komolyan, és mindenképpen kérjük szakember segítségét! A depresszió nem szégyen, amit titkolni kell, nem gyengeség vagy hiszti, hanem egy valós szenvedést okozó, nehéz helyzet. A depresszió ugyanolyan egészségi probléma, mint egy csonttörés vagy egy tüdőgyulladás, amin lehet segíteni, amit nem kell „lábon kihordani”, és aminek a gyógyulásához idő kell.

Remotiv extra: segít a lélek napsugara

Ha tartósan nyugtalanok, lehangoltak vagyunk, vagy egy közeli ismerősünkön látjuk az enyhe depresszió jeleit, segítségül hívhatjuk a gyógynövényeket. A lélek napsugarának is nevezett orbáncfüvet például évszázadok óta alkalmazzák lelki panaszok enyhítésére. Ennek a gyógynövénynek a kivonatát tartalmazza a Remotiv extra. Ez a vény nélkül kapható gyógyszer igazoltan segít az enyhe depressziós panaszok esetén: enyhíti a belső nyugtalanságot, javítja a hangulatot, fokozza a motivációt. Ahogy más depresszió elleni gyógyszernél, itt is időre van szükség a javuláshoz: a Remotiv extra hatásának kialakulására 10-14 nap szedés után lehet számítani.

 

Remotiv
Vény nélkül kapható, orbáncfűkivonat-tartalmú gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

 

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A borítókép forrása: Pexels
(Hirdetés)
 
Neked ajánljuk

6 meglepő mód, ahogy az alkohol befolyásolja az egészségét

Az alkohol egészségre gyakorolt ​​hatásának egy része jól ismert, mások azonban meglepők lehetnek. Van hat kevésbé ismert hatás, amelyet az alkohol gyakorol a szervezetre.