Az otthoni iroda, az otthoni munkavégzés valóban történhet a lakásban, de munkaállomásunk akár a helyi könyvtárban vagy a kedvenc kávézónkban is funkcionálhat. Idilli, de vajon tényleg mindenben annyira jó?

Bizonyos munkaformák, pozíciók már a pandémia előtt is lehetővé tették a home office, azaz a távmunka lehetőségét. Egy virtuális asszisztens, egy szabadúszó szövegíró, művész, marketinges, egy független biztosítási ügynök vagy épp egy magántanár nem szorult a céges keretekre már a covid előtt sem. Számukra nem is volt nehéz az átállás, a technikai eszközök és feltételek javarészt kiépítettek voltak.

home_office
Forrás: unsplash.com

Más munkáltatókat és munkavállalókat a járvány kényszerített arra, hogy megismerkedjenek a home office lehetőségével, sőt, működőképessé tegyék azt.

A covid csillapodásával és a korlátozások feloldásával újra lehetőség van visszatérni a “telephelyre”, ám sok cég részben vagy teljesen mégis maradt a home office-nál. A munkavállalók egy része imádja, mások azért nem látják teljesen kánaánnak a távmunka helyzetet. Nézzük, milyen előnyökkel és hátrányokkal járhat, ha megmaradunk a járvány után is az otthoni irodánál.

Előnyök:

  • A legtöbben azt szeretik a home office-ban, hogy rugalmas, kényelmes, nem jár állandóan vizslató vagy ellenőrző tekintetekkel.

  • Akadnak olyanok, akik szerint sokkal termelékenyebbek és gyorsabbak, ha otthonról dolgoznak, mert nem zavarja meg őket senki, nem akasztják meg a gondolatmenetüket.

  • Az otthonunk erőforrásainak használata számunkra is kényelmes lehet, de a munkáltató is spórolhat vele.

  • Időt és pénzt is spórolunk azzal, hogy nem kell annyit a közlekedésre költeni, sem energiában sem anyagiakban. Az utazgatás idejét pedig fordíthatjuk munkára is.

  • Kevesebb kontroll, akinek olyan a munkaköre, hogy nem napi határidői vannak, az maga oszthatja be az idejét. Emellett úgy öltözünk fel, ahogy jól esik, akár pizsamában is maradhatunk.

Hátrányok:

  • Nem feltétlenül biztosított az ergonómikus munkakörnyzet. Aki nem alakít ki magának egy dolgozósarkot, különszobát, rendes feltételekkel, hanem a “kanapéról” dolgozik, az előbb-utóbb komoly mozgásszervi problémákkal nézhet szembe.

  • A rendszeres kimozdulás, a társas interakciók hiány befelé fordulást eredményezhet. Különösen igaz ez a szinglikre, akik, ha még a munkába sem találkoznak emberekkel, könnyebben elszigetelődhetnek.

  • Összefolyhat a nap, nem teremtjük meg a határokat munka és magánélet között. Bár nagyon rugalmas és kényelmes, hogy két projekt között bedobunk egy mosást, vagy megfőzünk, levisszük a kutyát, valójában a határok szétmosódását eredményezi. Ezáltal akár már az esti phenő helyett a gép előtt dolgozunk ismét. A korlátoknak, határoknak, hogy “nem visszük haza a munkát”, bizony megvannak az előnyei.

  • Az előző fonalon maradva kijelenthetjük, hogy a home office sokaknál túlórákat eredményez.

  • Nem koncentrálunk eléggé a családtagjainkra. A pittyenő figyelmeztetések, a főnök pressziója, sajnos akaratunk ellenére is éket ver a társas kapcsolatainkba.

  • Óriási önfegyelemre és következetességre van szükség, hogy megtartsuk a szabályainkat, és ne menjen egymás rovására sem a munka, sem a magánélet.

Forrás: https://www.jalios.com/jcms/prod_35554/en/home-office-the-advantages-and-disadvantages
Borítókép forrása: unsplash.com
 
Neked ajánljuk

6 meglepő mód, ahogy az alkohol befolyásolja az egészségét

Az alkohol egészségre gyakorolt ​​hatásának egy része jól ismert, mások azonban meglepők lehetnek. Van hat kevésbé ismert hatás, amelyet az alkohol gyakorol a szervezetre.