Az ADHD a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavart jelenti, mely állapot az érintettet gyermekkorától az élete végéig végigkíséri. Ezért az ADHD-s embereknek nem való bármilyen típusú munka.
Az ADHD egy spektrum betegség, vagyis eltérő mértékben és minőségben van jelen az érintett ember életében. Általában valamilyen funkciókieséssel jár, magában hordozva a figyelemzavart, az impulzivitást és hiperaktivitást. Jellemző továbbá a tervező-szervező agyi funkciók gyengébb működése is, amely a mindennapokban is jelentkezik. Az ADHD ugyanakkor nem egy kezelhetetlen személyiséget takar, a spektrum jellegzetességeit akár előnnyé is lehet kovácsolni a megfelelő célok vagy munka megtalálásával, amiben egy ADHD-s ki tud teljesedni.
Az ADHD jellemzői, melyek a munkát befolyásolhatják:
-
Figyelemzavar: Nehezen fókuszál, hajlamos gyakran elkalandozni, halogatja az elvégzendő feladatokat, a figyelmetlensége miatt hibákat vét akaratán kívül.
-
Hiperaktivitás: Mindig pörög, nehezen vezeti le a felesleges energiáit, cikáznak a gondolatai, nem bírja a monoton munkát, az egyhangúságot. Állandó tettvágy buzog benne, nehezen nyugszik le, akár munkamániás is lehet, sokat beszél és gesztikulál.
-
Impulzivitás: Nem tart mértékét, néha előbb cselekszik, mint gondolkodna, félbeszakít másokat, gyorsan kijön a sodrából.
Mindezek tükrében látható, hogy az ADHD-s emberek bizonyos munkakörökben kimondottan jók lehetnek, míg más jellegű munkákat jobb, ha elkerülnek.
A szenvedélyes ADHD-s, aki uralni tudja figyelemzavarát, nagyszerű sportedző, állatorvos, szociális munkás, coach lehet. A jó kommunikációs készségeivel bárkit le tud hengerelni, és ha ezt jó célért teszi, akkor kimondottan sikeres lesz a munkájában.
Egyeseknek – akiket a tettvágy hajt – jó szakma lehet akár a rendőri, a nyomozói vagy a tűzoltói hivatás. Az intenzitásuk miatt akár sürgősségi diszpécserek is lehetnek.
Az ADHD-s emberek egy része nagyon kreatív és szeret elmerülni a művészetekben, ilyen jellegű tevékenységben tudja igazán elengedni magát. Kiválóak lehetnek festőművésznek, grafikusnak, előadóművésznek, táncosnak, műsorvezetőnek, építésznek.
Az ADHD-s személyek tehát teljes értékű tagjai a társadalomnak és a munkaerőpiacnak, mindössze meg kell tudniuk határozni a szenvedélyüket, hogy a választott szakmában maximálisan helytálljanak. Lehetnek élsportolók, életmentők, de akár tévés személyiségek is.