Mentális kimerültség bárkinél előfordulhat, aki hosszú távú stresszt él át. Túlterheltnek és érzelmileg kimerültnek érezheti magát, illetve lehetetlennek tűnik megoldani a feladatait és problémáit.
A mentális kimerültség testi és érzelmi tüneteket is okozhat. A viselkedésünkre is hatással lehet, amit mások még azelőtt észrevehetnek, hogy mi bennünk tudatosulna.
A mentális kimerültség tünetei személyenként változhatnak, és gyakran fokozatosan jelentkeznek, a szélsőséges stressz időszakaiban pedig rendszerint felerősödnek. Ha a stressz továbbra is fennáll és nem oldjuk meg az élethelyzetből adódó problémát, elérhetünk egy pontot, amikor úgy érezzük, egy sötét lyukban vagyunk, nincs kiút, mindenből elegünk van. Ez a fásultság, reményvesztettség, amit kiégésnek is neveznek.

Még ha nem is tapasztalja valaki az összes jelet és tünetet, fontos felismerni, hogy ezek olyan jelek, amelyek arra utalhatnak, hogy a mentális kimerültség vagy a kiégés útján haladunk. Nézzük, melyek ezek!
A mentális kimerültség érzelmi jelei a következők lehetnek:
-
depresszió, szorongás
-
cinizmus vagy pesszimizmus
-
apátia (nem törődés érzése), reménytelenség érzése
-
harag, félelem érzése
-
motiváció hiánya
-
koncentrálási nehézség, fókusz vesztés, rossz teljesítmény
Fizikai jelek:
-
fejfájás, migrén
-
gyomorrontás
-
testi fájdalmak
-
krónikus fáradtság
-
megváltozó étvágy - súlygyarapodás vagy fogyás
-
álmatlanság
-
fokozott vagy gyakori megbetegedések, például megfázás és influenza
A viselkedésbeli jelek a következők lehetnek:
-
rossz teljesítmény a munkahelyen
-
társadalmi visszavonulás vagy elszigeteltség
-
a személyes kapcsolatok hanyagolása
-
képtelen betartani személyes vagy munkahelyi kötelezettségeit
-
Betegen dolgozik vagy jár iskolába
A pihenésre és a feltöltődésre fordított idő fontos része a lelki kimerültség kezelésének. Ezen felül szükséges lehet szakember bevonása is, ha egyedül nem tudjuk kiiktatni a stresszort, megoldani a ránk nehezedő problémát.