Sajnos egyre több embert érint a stresszből és szorongásból fakadó pánikbetegség kialakulása.
A pánikroham ijesztő, az ember érezhet mellkasi szorítást, “szívroham szerű” érzést, zsibbadhat a végtagja, megmagyarázhatatlan félelem lesz úrrá rajta, halálfélelmet érez, izzad, érezhet fejfájást, hidegrázást, szédülést, hányingert is. Felléphet kontrollvesztés, a megőrüléstől való félelem érzése.
Ilyenkor nagyon nehéz az ijedtségen úrrá lenni. Természetesen a megoldás a hosszú távú rendezése a dolognak, vagyis az okok feltárása és kezelése, amihez akár szakember segítsége is szükséges lehet. Addig azonban vannak módszerek, melyekkel az érintett megtanulhat minél hamarabb felülkerekedni a pánikon.
-
Mivel mindenki szeretne gyorsan megszabadulni a rossz érzésektől, sokan a gyógyszer után nyúlnak. Egy Xanax vagy Frontin megoldás rövid távon, de rendszeres szedésük egyáltalán nem javasolt, komoly függőséget és változásokat, mellékhatásokat okozhatnak.
-
Mivel a hiperventilláció a pánikrohamok tünete, amely növelheti a félelmet, a mély légzés csökkentheti a pánik tüneteit a roham alatt. Jó, ha megtanulunk bizonyos légzési technikákat, elsajátítjuk pl. a jógalégzést, de az sem véletlen, hogy klasszikus ajánlás a papírzacskóba való lélegzés ilyenkor. Az is segít, ha a légzéssre koncentrálunk, mert eltereljük a figyelmünket.
-
A figyelemelterelés egyébként is alapvető a roham leküzdésében. Bármilyen tevékenység, jó dolgokra gondolás kizökkentheti az embert a pánik spirálból. Ne azon kattogjunk, hogy mindjárt még rosszabbul leszünk, hanem igyekezzünk az elménket mással lefoglalni.
-
Igyunk egy pohár vizet, cseppentsünk a nyelvünkre citromot vagy kámforos illóolajat.
-
Fontos a tudatosság. Aki már élt át pánikrohamot, jó eséllyel érezni fogja, ha ismét az “kerülgeti” és nem keveri össze a szívrohammal. Ez már önmagában fontos: ne képzeljünk többet annál, ami van. Ilyenkor jöhet a figyelemelterelés, a víz vagy a gyógyszer.
-
Hatásosak bizonyos gyorsan alkalmazható relaxációs technikák, mint pl. a Wing Wave módszer, érdemes ennek utána olvasni és pár órás tanfolyamok is végezhetőek.
-
Csökkentsük az ingereket, sokaknál segít, ha becsukják a szemüket vagy lenémítják a dolgokat maguk körül.
-
Vannak, akik pánikroham során hasznosnak találják, ha találnak egy fókusztárgyat, amire minden figyelmüket összpontosíthatják. Válasszunk ki egy jól látható dolgot, és tudatosan jegyezzünk fel mindent róla, ami lehetséges.
-
Az izomfeszülés a szorongás tünete, és az izomlazító technikák segíthetnek csökkenteni a feszültséget és elősegítik az ellazulást. A progresszív izomlazítás célja, hogy egyszerre egy izomcsoportban oldjuk a feszültséget, majd fokozatosan az egész testet ellazítsuk. A mély légzéshez hasonlóan az izomlazító technikák is segíthetnek megállítani a pánikrohamot azáltal, hogy a lehető legjobban szabályozzák a test reakcióit.
-
Képzeljük magunkat egy boldog helyre, idézzünk fel olyan múltbeli eseményeket, melyek boldogsággal töltöttek el minket.
-
Próbálkozhatunk nyugtató hatású illóolajakkal is, mint a levendula vagy a citromfű.
-
Esténként ihatunk nyugtató gyógyteákat, és az orbáncfű például tinktúra formájában is kapható.
Ne feledjük, a pániknak oka van, azt kell felszámolni, megoldani. Nem szégyen segítséget kérni, sőt, ha huzamosabb ideig nem javul a helyzet, mindenképpen forduljunk szakemberhez!