Az elmúlt egy évben különösen sok stressz ért minket, de egy világjárvány-mentes időszakban is hasznos dolog, ha tudjuk, hogyan tehetünk a felgyülemlett feszültség ellen. Vannak olyan ételek, melyek különösen hatékonyak ebből a szempontból.
Ahogyan a rendszertelen étkezés miatt könnyebben válunk feszültté, úgy a helyes táplálkozás és bizonyos ételek fogyasztása ellenállóbbá tehet minket, illetve stresszes időszakban hamar felülkerekedhetünk a negatív érzéseken. Egy rosszul sikerült nap után könnyebb leülni a tévé elé egy doboz jégkrémmel, ám ezzel csak tetézzük a bajt. Íme, mi az, amit helyette javasolnak a szakértők.
Gyógytea
Néha nem is a teában található anyagok, hanem a forró ital lassú elkortyolgatása segít megnyugodni, hiszen egyfajta „belső melegséget” vált ki bennünk. Bár a zöld tea koffeint is tartalmaz, kevesebb van benne, mint egy csésze kávéban, így ha pihenésre vágyunk, inkább az előbbit válasszuk.
Étcsokoládé
A csoki kétféle módon is segít legyűrni a stresszt. Egyfelől gazdag antioxidánsokban, melyek csökkentik a szervezetben található stresszhormonok szintjét, másrészt pedig fogyasztásakor boldogsághormonok termelődnek. Fontos, hogy ne vigyük túlzásba, és az is, hogy ne tartalmazzon túl sok cukrot.
Teljes kiőrlésű élelmiszerek
A szénhidrátok bizonyos mértékben növelni tudják a szerotonin mértékét, amitől a stressz alatt álló ember jobban tud koncentrálni, hiszen a szerotonin az a hormon, ami többek között jelentős hatással van a hangulatunkra. A finomítatlan szénhidrátok viszont gazdagabbak tápanyagban, mint feldolgozott társaik, így az előbbieket érdemes választani. Ezek közé tartoznak a teljes kiőrlésű kenyerek, tészták és az édesburgonya is.
Avokádó
Az omega-3 zsírsavban gazdag avokádó nemcsak finom salátaként vagy guacamoleként, hanem a stresszkezelésben is segítségünkre van, az említett zsírsavnak köszönhetően. Azonban nem csak ezt tartalmazzák – van bennük rost, számos fontos tápanyag, és növényi eredetű védőanyag is.
Halak
Azon túl, hogy a szívünkre jó hatással van, a depressziót is csökkenthetik az alábbi halfajták: tonhal, lazac, hering, szardínia, laposhal, makréla és tavi pisztráng. De ha valaki nincs oda értük, akkor a lenmag, a szójatej, a chia mag és a diófélék is hasonló hatást érnek el. Ha az omega-3 pótlására halolajat viszünk be a szervezetünkbe, csökkenthetjük a szívproblémák és a stroke kialakulásának a kockázatát.
Tej
Egy pohár meleg tej esténként segít a jó alvásban, és még a csontoknak is jót tesz a benne található kalcium. Ha nem szeretjük a tejet, más tejtermékek is jók kalciumpótlásra. Ha pedig laktózérzékenyek vagyunk, akkor a napraforgómag, mandula, kelkáposzta, brokkoli és kelbimbó is szuper választás.
Diófélék
Magas egészséges zsír- és B-vitamin tartalmuk miatt a különböző csonthéjasok, mint például a már említett mandula, pisztácia és dió a stresszcsökkentésen túl még a magas vérnyomásra is pozitív hatással lehetnek.
Citromfélék
A C-vitamin, egyéb más pozitív tulajdonsága mellett, ebben az esetben is hasznos társ, hiszen a szorongás kezelésében is jól teljesít. Fogyasszunk tehát narancsot, grépfrútot és epret hangulatunk javítására.
Probiotikus baktériumok
Szervezetünkben minden mindenre hatással van, így nem meglepő, hogy bélrendszerünk egészsége is nagy szerepet játszik abban, hogy hogy kezeljük a feszültséget. Ha egészséges, akkor – logikus módon – könnyebben birkózunk meg vele. Ebben segítenek a belekben található jótékony, probiotikus baktériumok, melyek elérhetőek gyógyszerek formájában is, ám a szakértők inkább a természetes beviteli módot ajánlják, vagyis például kefír és joghurt formájában.
Rostban gazdag ételek
A hüvelyesek, a mandula, a pisztácia, a lenmag, a szezámmag és a zöldségek közül a már említett káposzta és brokkoli rostban gazdagok, így segítik az emésztést, egyensúlyban tartják a vércukorszintet - ezáltal a stresszel is könnyebben birkózunk meg.