Az oxidatív stressz egyensúlyhiány a szabadgyökök és az antioxidánsok között. A szabad gyökök oxigéntartalmú molekulák, melyeket több betegség kialakulásáért is felelősek.
A szabadgyökök elektronszáma nem stabil, így könnyedén kapcsolódnak más molekulákhoz. Sokféle kémiai reakciókat okozhatnak a szervezetben, mert könnyen reagálnak más molekulákkal, és ezeket a reakciókat oxidációnak nevezzük. Az oxidáció lehet hasznos és káros is, utóbbi az oxidatív stressz.
Az antioxidánsokról sokat hallunk, de nem feltétlen tudjuk, mik is ezek. Nos, a vitaminok, növényi polifenolok között sok az antioxidáns, ami arra képes, hogy a szabadgyököket stabilizálja, miközben ő maga nem sérül. Ezért van fontos szerepük az egészségmegőrzésben.
Az oxidatív stressz káros hatásai:
-
károsodik a DNS és lipidszerkezet a sejtekben, de a fehérjék is destabilizálódhatnak
-
elősegítheti a cukorbetegség vagy inzulin rezisztencia kialakulását
-
felgyorsítja a sejtek, szövetek, a bőr öregedési folyamatait
-
kedvezhet a daganatos sejtszaporulatoknak
-
gyulladásos állapotokat idéz elő és tart fenn
-
káros az érrendszerre és a szívre
-
magas vérnyomásnak is kedvezhet
-
elősegítheti a hajlamot a Parkinson-kórra és Alzheimer-kórra
Az oxidatív stressz és a szabadgyökök keletkezése nagyobb eséllyel történik, ha helytelenül táplálkozunk, dohányzunk, káros sugárzásnak tesszük ki magunkat, túlzásba visszük a napozást/szoláriumozást, túl sokat érintkezünk vegyszerekkel.
Az oxidatív stressz megelőzhető és kezelhető, ha elegendő antioxidánst fogyasztunk, ha odafigyelünk a helyes táplálkozásra (alacsony szénhidrát bevitel), és ha mozgunk rendszeresen. Nézzük, melyek az antioxidánsok, amik segítségünkre lehetnek!
-
hal
-
diófélék
-
bogyós gyümölcsök
-
brokkoli
-
citrusfélék
-
leveles zöldségek
-
E-vitamin
-
C vitamin
-
kurkuma
-
zöld tea
-
melatonin
-
hagyma
-
fokhagyma
-
fahéj
Ne feledjük a pihenés és regeneráció fontosságát, a mentális/pszichés egészség megőrzését, és a káros szenvedélyek elkerülését!