A modern életmód velejárója a feszültség, ám kevesen tudják, hogy az állandó stressz nemcsak a lelkünkre, hanem testünk egyik legérzékenyebb rendszerére, az emésztésünkre is komoly hatást gyakorol.

Az életünk szerves részévé vált stressz megfelelő mértékben motiváló erő lehet, ám a folyamatos feszültség hosszú távon károsítja a szervezetünket.

A túlzott stressz figyelmeztető jelzései a szervezetünkben

A mentális kimerültség és a depresszió mellett számos szervi problémát is okozhat a túlzott stressz. Fontos felismernünk, mekkora az a mennyiség, amit a szervezetünk még képes feldolgozni. Ha egyre gyakrabban tapasztalunk türelmetlenséget, fokozott szívdobogást, gyomorpanaszokat, illetve váll- és hátfájdalmakat, ezek mind jelezhetik, hogy a szervezetünk már túlterhelt. Bár nem egyszerű feladat, az egészségünk érdekében elengedhetetlen, hogy megtaláljuk a számunkra megfelelő feszültségcsökkentő módszereket.

A stressz egészségi következményei

A tartós stressz hatása egyénenként különböző formában jelentkezhet. Néhányan krónikus fáradtsággal és energiahiánnyal küzdenek, míg másokat visszatérő fejfájás gyötör, de jelentkezhet nyak-, váll- és hátfájdalom is. Az étvágyat szintén jelentősen befolyásolja a stressz: egyesek teljesen elveszítik étvágyukat, mások viszont „stresszevőkké" válnak, és folyamatos táplálkozással próbálják enyhíteni a feszültséget.

Az emésztőrendszer különösen érzékeny a tartós feszültségre

A folyamatos stressz közvetlen hatással van az emésztőrendszer működésére, aminek következtében gyomor- és bélrendszeri zavarok alakulhatnak ki. A puffadás, hasi görcsök vagy gyomorégés jelentősen ronthatja az érintettek életminőségét, ami további feszültségforrást jelent. Stressz hatására a szervezet átirányítja az energiáit a túléléshez szükséges funkciókra, míg az emésztés háttérbe szorul. Ennek következményeként a belek kevesebb vérhez és oxigénhez jutnak, a bélmozgás és az anyagcsere lelassul. Ezzel egyidejűleg fokozódik a gyomorsavtermelés, drasztikusan csökken az emésztőenzimek mennyisége, valamint a bélfalak védelmét biztosító nyák termelődése is visszaesik. E folyamatok különböző emésztési problémákhoz vezethetnek, növelve a refluxbetegség, illetve a gyomor- és nyombélfekély kialakulásának vagy kiújulásának kockázatát.

Természetes módszerek stresszkezelésre

Bár a stressz teljes kiküszöbölése gyakorlatilag lehetetlen, fontos, hogy kialakítsunk olyan személyes rituálékat vagy szabadidős tevékenységeket, amelyek ellazítanak, megnyugtatnak, és pozitív energiával töltenek fel. Érdemes elsajátítani célzott légzőgyakorlatokat vagy rövid meditációs technikákat, amelyeket azonnal bevethetünk, különösen feszült napokon, amikor a stressz intenzívebben van jelen az életünkben.

Segíthetnek a gyógynövények is

Ha azonban átmenetileg szükség lenne egyéb segítségre is a feszültség csökkentésére és a jobb alváshoz, használhatjuk nyugodtan a gyógynövények erejét is! A Sedacur forte növényi gyógyszer három nyugtató, altató hatású gyógynövény, a macskagyökér, a komló és a citromfű kivonatát tartalmazza. Nappal oldja a feszültséget, este segíti az elalvást, éjszaka pedig nyugodt alvást biztosít. A Sedacur forte vény nélkül kapható a patikákban, és nincs negatív hatással a napközbeni koncentrációnkra, illetve az autóvezetéshez szükséges készségeket sem befolyásolja.  

 

Sedacur forte
Sedacur forte – Vény nélkül kapható gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A borítókép forrása: Pexels
(Hirdetés)
 
Neked ajánljuk

6 meglepő mód, ahogy az alkohol befolyásolja az egészségét

Az alkohol egészségre gyakorolt ​​hatásának egy része jól ismert, mások azonban meglepők lehetnek. Van hat kevésbé ismert hatás, amelyet az alkohol gyakorol a szervezetre.