A szív- és érrendszeri betegségek hazánkban a vezető megbetegedések között vannak. Kialakulásukban nagy szerepe van a koleszterinszintnek.
A magas koleszterinszint szívinfarktust, stroke-ot, hasnyálmirigy-gyulladást okozhat. Az összkoleszterintszintet két típus alkotja.
A "jó" koleszterin, vagyis a HDL
A HDL koleszterin, másnéven magas sűrűségű lipoprotein (high density lipoprotein) a sejtek által fel nem vett, feleslegesnek bizonyult koleszterint visszaszállítja a májba, ahol az kiválasztódik az epével együtt. Azért nevezzük jónak, mert az érfalat is védi azzal, hogy összeszedi a lerakódni képes "maradék" sejteket. Egy egészséges embernek 5 mmol/l alatti értékű kell, hogy legyen a HDL-koleszterinje.
A "rossz" koleszterin, vagyis az LDL
Alacsony sűrűségű (low density) lipoproteinnek is hívják, mely a májból a sejtek felé szállít, kisebb része beépül az érfalba. A gond akkor adódik, ha a magas LDL-szint miatt egyre több rakódik le egy helyen, emiatt pedig az erek elkezdenek szűkülni. Azért hívják rossznak, mert ha a több van belőle a szervezetben, akkor nagy kockázatot jelent. A lerakódó plakk rosszabb esetben leszakadhat az érfalról és a véráramba kerülve akár vérrögöt is képezhet, ami bárhová is jut, veszélyt jelent a szerveinkre. 3 mmol/l alatti értékű egy egészséges embernél. A szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknél azonban ez a szám alacsonyabb, és a kockázat mértékétől függ.
Mely ételeket fogyasszunk a koleszterinszint alacsonyan tartására?
Vérszintjét alapvetően a bevitt táplálék koleszterintartalma befolyásolja, de a testsúly optimalizálása és a rendszeres mozgás is fontos a megfelelő szint eléréséhez. Olyan élelmiszereket, ételeket fogyasszunk, amik csökkentik a koleszterinszintet és olyanokat, amikben kevés található meg. Ilyen például a
- zabpehely
- növényi fehérjék, például tofu
- főzelékek, rostok
- antioxidánsokban gazdag ételek
- fokhagyma
- olajos magvak.
Jó, ha magas koleszterinszint esetén kerüljük a zsíros ételeket, a belsőségeket (főleg a velőt és a májat) és a tojásokat.