Ahogy egy seb gyógyul, a szövetek benövik a sebet, megvédik azt, és helyettesítik a sérült bőrt. Ez a rostos szövet képzi a heget. Lényegében a hegek a természet emlékeztetői a múltbeli sérülésekre.
A hegek kezelésére számos módszer, kozmetikum, tapasz létezik, de ezek csak az egyéni adottságainkhoz mérten képesek halványítani a gyógyuló szövetet. Akinek a bőre olyan szerkezetű, az sajnos heges marad. Ezért természetesen a szépészeti, plasztikai beavatkozások között is több hegkezelő eljárás van.
A szakemberek általában a minimál-invazív technikákat javasolják elsőre. Ilyenek az injekciók (kortikoszteroid, bleomicin), a lézeres hegkezelés, dermabrázió, kémia hámlasztás, mikrotűzés vagy a krioterápia.
Ha ezek nem válnak be, elgondolkodhatunk a sebészeti beavatkozásokon. Azonban nem minden fajta heg kezelhető vagy tüntethető el ilyen módon sem, esetleg nem éri meg a szöveteket tovább roncsolni. A hegműtétek esetében vagy kimetszik a heget és újra varrják vagy csak a felületét kezelik, távolítják el. A hegsebészetre alkalmas típusok:
-
Felületi elszíneződések, aknés hegek
-
Hipertrófiás hegek
-
Keloid hegek
-
Kontaktúrák (rugalmatlan szövet keletkezik pl.égési sérülés helyén)
Amennyiben hegkezelési műtétben gondolkodunk, mindenképpen hasonlítsuk össze az erre specializálódott sebészek ajánlatait, és kérjünk ki akár többüktől szakvéleményt. Fontos, hogy az orvos és a páciens között meglegyen a “kémia” és a bizalom, még az ilyen kisebbnek mondható beavatkozások esetén is.