A sárgarépa az egyik legértékesebb és tápanyagban gazdag zöldség a világon, amelynek rendszeres fogyasztása az életünket is megmentheti.
A sárgarépa eredetileg Európa és Ázsia területeiről származik, őse a vadmurok, aminek gyökere jóval fásabb és vékonyabb volt, mint a mai répaféléké. A négyezer éves kultúrnövény a nemesítés hatására nagyobb lett, ízletesebb, kevésbé fásodó és rengeteg módon elfogyasztható. A sárgarépa valójában nemcsak narancsszínű lehet, az egészen halvány sárgától a cékla liláig ismertek fajtái, de Magyarországon a legelterjedtebb a narancssárga répatest.
A répa olyan gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban és egyéb tápanyagokban, hogy azt felsorolni is nehéz. Éppen ezért nemcsak ímmel-ámmal kellene ennünk belőle, hanem napi szinten beépíteni az étkezésbe. Élettani és biokémiai hatásai lenyűgözőek.
-
Színét a rendkívüli antioxidáns tartalmának, a béta-karotinnak köszönheti. De van benne alfa- és gamma-karotin is. A béta- és alfa-karotin képes átalakulni A-vitaminná, ami a bőrünk, látásunk védelmét is szolgálja, de a hormonok szintézisében is szerepet játszik.
-
Maga a karotinok antioxidáns volta pedig nagyon erős hatást fejtenek ki az immunrendszerben, segítik a betegségek megelőzését, a felépülést, akár a legádázabb civilizációs betegségek esetén is hasznosak lehetnek a szervezetben.
-
Az antioxidánsok közül van még benne lutein, likopin és antocianin is, melyek mind az érzékszervek, a bőr, az immunrendszer támogatói és gátolják a daganatos sejtburjánzást.
-
A répa közel 90%-a víz, mellette pedig rengeteg rostot tartalmaz, ami kimondottan jó az emésztésnek, továbbá a rostok probiotikumként a bélflóránk hasznos baktériumainak táplálékai.
-
A rostok, mint a pektin segítenek a vér koleszterinszintjét is optimalizálni.
-
A répa szénhidráttartalma egészséges, vagyis hiába édes, nem fogunk tőle telítődni, és a legjobb fogyókúrás köretek közé sorolhatjuk (csakúgy, mint a többi gyökérzöldséget).
-
A répa igazi vitamindömping: az A-vitamin mellett sok benne a K-vitamin, a B6, a H-vitamin, C-vitamin, E-vitamin, folsav, biotin. Mindezek miatt a szépség és a fiatalság megőrzésének záloga, az immunrendszer támogatója.
-
Tele van ásványi anyagokkal, melyek a szervezet minden sejt szinten zajló folyamatában jelen vannak: kalcium, vas, magnézium, mangán, kálium, nátrium, cink.
-
A zöldség íze főként a glutaminsavnak és a többi szabad aminosavnak köszönhető. Az aminosavak a fehérjék alkotói, de egyéb biokémiai folyamatokban is szerepet játszanak, ezért nagyon fontos a bevitelük. A répa fogyasztásával ennek eleget tehetünk.
-
A répát ezerféle módon fogyaszthatjuk: nyersen, párolva, chipsre sütve, savanyúságként, reszelve mézzel, bébirépaként, főtten köretként stb.
A répával rokonságban áll a fehér répa, petrezselyem, zeller, pasztinák, sőt a kapor is. Ezek is gazdag tápanyagtartalmúak, így fogyasztásuk minél sűrűbben ajánlott, akár levesbe, akár sütve zöldségchipsként, vagy fűszerként házi vegeta alapanyagaként, köretekként.