Az egészséges élethez, táplálkozáshoz egyre inkább hozzátartozik a fenntarthatóság kérdésköre is.
Magyarországon minden évben kb. 1,8 millió tonna élelmiszerhulladék keletkezik. Ennek a mennyiségnek körülbelül harmada a háztartásokból kerül ki és a fele elkerülhető lenne. A kidobott, „elpazarolt” élelmiszer a pénztárcánkon kívül a környezetünknek is komoly megterhelést jelent.
A problémát felismerve a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) az Európai Unió LIFE (L’Instrument Financier pour l’Environnement) Környezetvédelmi alprogramjának támogatásával indította el a „Maradék nélkül” nevű programját, amelynek fő célja a hazai élelmiszerpazarlás csökkentése volt, elsősorban a fiatalok, iskolások oktatásával, programok szervezésével, szemléletformálással.
A kutatási eredmények képet adnak a lakossági élelmiszerhulladékról és a szemléletformálás eredményességéről. Az adatok segítségével megállapítható, hogy 2016 és 2019 között 4%-kal csökkent az egy főre eső éves élelmiszerhulladék mennyiség, amely jelenleg hozzávetőlegesen 65 kg.
Bár a program lezárult és 2021. február 25-én sor került a záró konferenciára, a munka tovább folytatódik. A cél, hogy alapvető normává váljon az élelmiszerpazarlás elkerülése.
Tippek az élelmiszerpazarlás csökkentésére:
- Tervezzük meg a heti menüt
- Bevásárlólistával menjünk vásárolni
- Tudjuk a különbséget a „fogyaszthatósági” és a minőségmegőrzési idő között
- Ha időben látjuk, hogy nálunk nem fog elfogyni, de még fogyasztható, adományozzuk rászorulóknak
- Amennyiben van rá lehetőségünk, amit lehet komposztáljuk (városokban is léteznek közösségi komposztálók)
- Gondoljuk át az ételrendelést, csak annyit rendeljünk, amennyit meg is eszünk
- A maradékokból új fogásokat készíthetünk. Erre számtalan receptet találunk az interneten vagy kérdezzük meg az idősebb rokonokat barátokat, biztos tudnak ötletekkel szolgálni.