Mindenkinél alacsony a kockázata annak, hogy élete során vakbélgyulladás alakul ki, de nem megelőzhető, és mielőbbi kezelés nélkül életveszélyes állapot.
A féreg alakú vakbél nélkül élhetünk, de ha megfertőződik vagy átlyukad (perforál), azonnali orvosi ellátás válik szükségessé. Leggyakrabban a 18 és 25 év közötti felnőtteknél, valamint a 10 és 19 év közötti gyermekeknél fordul elő. Valójában ez a leggyakoribb oka a gyermekkorban szükséges sürgősségi műtéteknek.
Milyen érzés a vakbél fájdalma?
A vakbélgyulladás tünete kezdetben a gyomorfájdalom lehet, majd a tompa fájdalom a has jobb alsó tájékára húzódik, amely a bordaív és a csípőcsont között helyezkedik el. A vakbélgyulladás csak akkor valószínűbb, ha a fájdalom 6-12 órán keresztül tartósan fennáll. Ha új vagy súlyosbodó fájdalmat észlel ezen a részen, mielőbb menjen egy sürgősségi osztályra.
Mi okozza a vakbélgyulladást?
A vakbél gyulladását az alábbiak okozhatják:
- baktériumok
- vírusok
- megkeményedett székletanyag
- paraziták
- megnagyobbodott szövetek
- fekélyek
- hasűri repedések vagy szakadások.
Ha nem kezelik, a gyulladás a vakbél átlyukadását is okozhatja, ami által a fertőzés tovább terjedve a has nyálkahártyájában is gyulladást vált ki.
Milyen tünetekre kell figyelni?
Szerencsére a vakbélgyulladás tünetei gyorsan megjelennek - általában az első 24 órában. A jelek a probléma fellépése után 4 és 48 óra között jelenhetnek meg. Különösen fontos orvoshoz fordulni, ha a következőket tapasztalja:
- láz
- étvágytalanság hányingerrel vagy hányással
- energiahiány.
A vakbélgyulladás hasonló tünetekkel jár, mint néhány más állapot (például Crohn-betegség, fekélyes vékonybélgyulladás, epehólyag problémák, húgyúti fertőzések, kismedencei gyulladásos betegségek, bélelzáródás), ezért fontos, hogy egy orvos határozza meg a fájdalom okát.
Milyen kezelési lehetőségei vannak?
Az orvosok kétféle módon kezelhetik a vakbélgyulladást. Kevésbé súlyos esetekben kezelőorvosa antibiotikumot írhat fel. A legtöbb vakbélgyulladásos eset azonban műtétet igényel a vakbél eltávolításához. Ha a vakbele nem repedt ki, orvosa a köldök kis bevágásával, laparoszkópiával eltávolíthatja azt. A felépülés általában két-négy hétig tart.