Az epehólyagrák többnyire az 50 év felettieknél fordul elő, és gyakran előrehaladott állapotban diagnosztizálják, ami megnehezíti a sikeres kezelést.
Az epehólyagrák tünetei
Az epehólyagrák legjellemzőbb jelei és tünetei a következők:
- a bőr és a szemfehérje besárgulása
- erősen viszkető bőr
- fehér színű széklet
- fáradtság
- hasi fájdalom a jobb oldalon, közvetlenül a bordák alatt
- indokolatlan fogyás
- láz
- éjjeli izzadás
- sötét vizelet.
Az epehólyagrák diagnózisa
Ha kezelőorvosa a fennálló tünetei alapján epehólyagrákot gyanít, az alábbi vizsgálatok elvégzésére lehet szükség:
- Májfunkciós vizsgálatok. A májműködés mérésére végzett vérvizsgálatok nyomokat adhatnak orvosának arra vonatkozóan, hogy mi okozza az epehólyagrákra utaló jeleit és tüneteit.
- Tumor marker teszt. A 19-9 szénhidrát-antigén (CA) szintjének ellenőrzése a vérben további támpontokat adhat orvosának a diagnózissal kapcsolatban. A CA 19-9 egy olyan fehérje, amelyet az epe rákos sejtjei túltermelnek. A CA 19-9 magas szintje a vérében azonban nem jelenti azt, hogy epehólyagrákja van. Ez az eredmény más epeúti betegségekben is előfordulhat, mint például az epevezeték gyulladása és elzáródása.
- Az epeút kis kamerával történő vizsgálata. Az endoszkópos vizsgálat során egy vékony, rugalmas csövet, amely apró kamerával van felszerelve, a torkán és az emésztőrendszeren keresztül a vékonybélbe vezetik. Kezelőorvosa használhatja ezt az eljárást arra is, hogy festéket fecskendezzen az epeutakba, hogy azok jobban megjelenjenek a képalkotó vizsgálatok során.
- Képalkotó vizsgálatok. A képalkotó vizsgálatok segíthetnek orvosának látni a belső szerveit, és megkeresni az epehólyagrák jeleit. Az epevezetékrák diagnosztizálására használt technikák közé tartozik például az ultrahang, a számítógépes tomográfia (CT) és a mágneses rezonancia képalkotás (MRI).
- Eljárás szövetminta vizsgálat céljából történő eltávolítására. A biopszia egy kis szövetminta eltávolítására szolgáló eljárás mikroszkóp alatti vizsgálat céljából. Orvosa képalkotó vizsgálatot, például endoszkópos ultrahangot vagy CT-vizsgálatot alkalmazhat, hogy a tűt a pontos területre irányítsa.
Ha az orvosa megerősíti az epehólyagrák diagnózisát, megpróbálja meghatározni a daganat stádiumát, mely segít meghatározni a prognózisát és a kezelési lehetőségeket.
Az epehólyagrák kezelése
Az epehólyagrák kezelése a következőket foglalhatja magában:
- Műtéti beavatkozás. Ha lehetséges, a sebészek megpróbálják eltávolítani a daganatból annyit, amennyit csak tudnak. Ez magában foglalja az epehólyag eltávolítását is. Előrehaladottabb esetben a közeli májszövet, hasnyálmirigyszövet vagy nyirokcsomók is eltávolíthatók.
- Kemoterápia. A kemoterápia gyógyszereket használ a rákos sejtek elpusztítására. Előrehaladott daganatnál is lehetőség lehet a betegség lelassítására és a tünetek enyhítésére.
- Sugárkezelés. A sugárterápia olyan forrásokból származó nagy teljesítményű energianyalábokat használ, mint a röntgen és a protonok a rákos sejtek elpusztítására.
- Immunterápia. Az immunterápia az Ön immunrendszerét használja a rák elleni küzdelemben. Előfordulhat, hogy szervezete betegségekkel küzdő immunrendszere nem támadja meg a rákot, mert a daganatos sejtek olyan fehérjéket termelnek, amelyek segítenek elrejtőzni az immunrendszer sejtjei elől. Az immunterápia úgy működik, hogy megzavarja ezt a folyamatot. Az epehólyagrák esetében az immunterápia lehetőség lehet az előrehaladott daganat kezelésére, ha más terápiás módszerek nem segítettek.
Borítókép forrása: Shutterstock / PuzzlePix